Ćwiczenie 1 – przejścia
Pierwszym elementem, który pomoże nam w pracy nad poprawą jakości galopu i nad skróceniem konia, są przejścia. Przejścia są doskonałe zarówno w tym, aby pomóc podstawić konia, skrócić go, poprawić równowagę, ale też poprawić jego koncentrację na jeźdźcu i pracy. Warto je więc wykorzystywać! Wprowadź do treningu przejścia między chodami, z kłusa do galopu i z powrotem, a także ze stępa do galopu i z powrotem do stępa. Pamiętaj, że zagalopowanie ze stępa wymaga od konia sporo siły, dlatego nie narzucaj tego ćwiczenia zbyt wcześnie.
Ćwiczenia 2 – łopatka do wewnątrz
Zagalopowanie i zebranie w galopie wymagają mocnego podstawienia zadnich nóg pod kłodę. Dobrym ćwiczeniem, które pomoże rozwinąć u konia tę umiejętność, jest jazda łopatką do wewnątrz. Warto dodać kilka kroków tego ruchu przed zagalopowaniem – w ten sposób skłonisz wierzchowca do mocniejszego wkroczenia zadnią nogą pod kłodę.
Ćwiczenie 3 – zmiana tempa
Kiedy koń będzie już z łatwością poruszał się galopem roboczym, możesz zacząć wprowadzać ćwiczenia zmieniające tempo chodu. Pamiętaj, że zwalnianie musi odbywać się przez podprowadzenie wierzchowca do zamkniętej ręki, a nie za pomocą „ciągnięcia” za wodze. Zablokuj miednicę, napnij mięśnie brzucha i staraj się swoim ciałem spowolnić ruch konia. Łydki pozostają przyłożone – skrócenie ramy i podstawienie zadu nie może się obyć bez energii do ruchu naprzód!
Dzięki ćwiczeniom i cierpliwości stopniowo będziemy mogli wprowadzić do naszych treningów kolejne rodzaje galopu.
Tekst powstał we współpracy z Aleksandrą Szulc