Przebywając z nimi na co dzień pewne cechy mogą nie wydawać się zadziwiające. Ale dla tych, którzy codziennie z tymi zwierzętami nie przebywają mogą wydać się co najmniej zaskakujące. Poznajcie 5 ciekawostek o organizmach koni (może jednak nie wszystkie znacie?;))
5 ciekawostek o organizmach koni:
- Wszechwidzące oko! – Poza koniarzami ciężko powiedzieć, czy pozostała część ludzkości ma świadomość, że konie posiadają największe oczy wśród zwierząt lądowych o tak dużym zakresie widzenia (wszystko po to, aby mógł przestraszyć się spadającego listka podczas przejażdżki w teren). A umiejscowienie ich z boku głowy zapewnia im widzenie w prawie 360°. Różnice w postrzeganiu występują także pomiędzy dwoma oczami, stąd czasem konie „śmiesznie” przechylają głowy chcąc coś zobaczyć, muszą dokładnie przetworzyć to co widzą każdym okiem. Z różnicy w postrzeganiu może brać się też płoszenie się konia przy jakimś obiekcie jadąc tylko w jednym kierunku, podczas gdy w drugą stronę przechodzi obok czegoś spokojnie.
- Prawo czy lewokopytny?– Konie od urodzenia są „prawo lub leworęczne”. Jak to rozpoznać? Podczas zajadania się trawą na pastwisku konie z reguły wysuwają do przodu jedną z nóg. Zaobserwuj, którą i będziesz wiedzieć czy jest prawo czy lewokopytny 😉 Ta wiedza jednak jest bardzo przydatna podczas treningu! Jeśli wiesz, którą stronę preferuje twój koń możesz prowadzić trening tak, aby wzmocnić słabszą stronę jego ciała. Zbytnie wzmocnienie tylko jednej strony ciała może prowadzić do jego asymetrii, różnych kształtów kopyt. Dużą pomocą w korygowaniu są kowale oraz specjaliści dopasowujący siodło.
- Brak obojczyka – w przeciwieństwie do nas konie nie posiadają obojczyka. Zamiast niego posiadają grupę mięśni, ścięgien i więzadeł w obrębie piersi. Ta grupa mięśni jest odpowiedzialna za amortyzowanie w trakcie poruszania, ale także umożliwia koniowi wykonywanie trudnych ćwiczeń ujeżdżeniowych oraz skoków.
- Ciężkie lądowanie – Kiedy koń skacze przeszkodę wysokości 130 cm, pierwsza noga postawiona na ziemi musi wytrzymać obciążenie wysokości 2,6 wagi jego ciała. Przy skokach wyższych, oczywiście obciążenie lądującej kończyny będzie jeszcze większe. Podczas lądowania pęciny, ścięgna i więzadła rozciągają się jak elastyczna taśma. Obciążenie spadające na pęciny silnie oddziałuje na dalszy ruch kończyny do przodu.
- Super wrażliwe – Jak to się dzieje, że koń, który wyczuwa muchę, która usiądzie na jego grzbiecie, a czasami (lub często 😉 ) nie reaguje na działanie naszej łydki? Posiadają wspaniałą (dla nich) możliwość „wyłączenia” tej wrażliwości szczególnie, jeśli ktoś przesadnie działa łydką i dla konia pewne sygnały stają się bezsensu. Wtedy koń stanie się „głuchy” na sygnały, które chcesz mu przekazać.
Małgorzata Zbierska