Bezpieczny trening skokowy to taki, który rozwija konia i jeźdźca i nie powoduje ryzyka kontuzji. O czym pamiętać, by nasza jazda właśnie taka była?
Bezpieczny trening skokowy
- Trenuj z planem! Zaplanuj treningi swojego konia, uwzględniając dni, kiedy skaczecie, ale też dni na odpoczynek i pracę ujeżdżeniową. Dostosuj plan do możliwości i kondycji swojego konia. Pamiętaj, żeby stawiać mu zadania, którym jest w stanie sprostać na danym etapie pracy! Jeśli wracacie do treningów skokowych po przerwie, nie zaczynaj od poziomu trudności, na którym zakończyliście. Powoli wracajcie do formy!
- Właściwa rozgrzewka jest ważnym elementem każdego treningu. W przypadku treningu skokowego pamiętaj, że obciążenia ścięgien i stawów będą poddane dużym obciążeniom i tylko odpowiednio przygotowane do pracy będą w stanie sprostać zadaniu. Brak odpowiedniej rozgrzewki to ryzyko kontuzji i urazów!
- Nie wszystko na raz! Trening skokowy oczywiście musi obejmować… skoki, ale pamiętaj, aby nie było ich za dużo. W miarę treningu wydolność konia będzie wzrastać i będzie mógł oddawać więcej skoków podczas treningu. Przed startem w zawodach warto też zaplanować kilka treningów, podczas których pokonasz cały parkur.
- Podłoże jest ważne! Odpowiednie podłoże do skoków jest niezwykle ważnym elementem bezpiecznego treningu. Powinno być elastyczne, ale niezbyt miękkie. Nie może też być zbyt twarde! W miarę tych kryteriów staraj się trenować na różnych rodzajach podłoża, a jeśli planujesz starty, także na takim, które najbardziej będzie przypominało plac w stajni, gdzie wybierasz się na zawody. Różnorodność typów podłoża wzmacnia końskie mięśnie i zwiększa elastyczność ścięgien, zmniejszając ryzyko późniejszych kontuzji. O ile oczywiście samo podłoże jest bezpieczne i nadaje się do skoków!
- Sprzęt, który pomoże. Podczas treningu skokowego koń bezwzględnie powinien mieć na sobie dobrze dobrane ochraniacze. W przypadku wyższych skoków lub jazdy na krosie przyda się też popręg z tzw. fartuchem, chroniący mostek konia przed uderzeniami przednich nóg i uderzeniem o drągi w razie nieudanego skoku. Zaopatrz się też w tzw. bezpieczne kłódki. Sam zawsze miej na głowie kask, a najlepiej także odpowiednią kamizelkę, która nie będzie krępowała ruchów, ale zabezpieczy twoje ciało podczas jazdy.
- Zadbaj o nogi! Trening skokowy jest bardzo obciążający dla końskich nóg, dlatego po treningu warto zadbać o nie odpowiednio. Chłodzenie nóg po treningu skokowym pomoże ścięgnom wrócić do równowagi. Koniecznie kontroluj też, czy koń nie doznał urazów, jeśli uderzył w drągi czy strącił przeszkodę.
ADM