Dlaczego warto lonżować? Lonżowanie koni to przydatna, ale niekoniecznie łatwa umiejętność. Już 20 minut takiej pracy pomaga w ogólnym rozwoju wierzchowca.
Koń biegający bez sensu w kółko i niepanujący nad nim człowiek na końcu lonży – często widzicie taki obrazek? Tymczasem lonżowanie to doskonałe urozmaicenie i uzupełnienie treningu! Warto nauczyć się dobrze lonżować, ponieważ zarówno człowiek, jak i koń mogą bardzo dużo zyskać dzięki takiej metodzie pracy. Oto kilka odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto lonżować!
Dlaczego warto lonżować?
- Obserwacja – To bardzo dobra okazja, żeby obserwować ruch twojego konia z ziemi i zaobserwować wszelkie nieprawidłowości. Koń bez jeźdźca porusza się często nieco inaczej niż pod siodłem, łatwiej zauważyć nieprawidłowości i nieregularności, ale też błędy i wady postawy. Możesz też zaobserwować niewłaściwą reakcję konia na pomoce czy na Twoją obecność!
- Ćwiczenia – To dobra metoda na przeprowadzenie ćwiczeń z ziemi, jako alternatywa dla normalnego treningu wierzchem, jest urozmaiceniem codziennych treningów, a także pozwala pracować jeśli koń lub jeździec nie mogą pracować z siodła. Nauka takich elementów jak ustępowanie od nacisku czy cofanie może być znacznie łatwiejsza, jeśli przygotujesz do niej konia podczas pracy z ziemi! Możesz też wprowadzić jazdę przez drągi czy ćwiczenia rozluźniające konia, przejścia i zmiany tempa. Pomysłów jest całe mnóstwo!
- Nadmiar energii – Pomoże trochę rozładować energię konia, zanim na niego wsiądziesz. Pamiętaj jednak, że lonżowanie to nie “ganianie konia w kółko” aż się zmęczy! Wybuchowy koń na lonży cały czas powinien być pod twoją kontrolą! Jeśli chcesz pozwolić koniowi na trochę niekontrolowanego rozładowania energii, lepiej wypuścić go luzem na bezpieczny padok.
- Nauka – Jedna z podstawowa metoda na początku pracy z młodymi końmi; pozwala nauczyć konia prawidłowej reakcji na pomoce w sposób bezpieczny dla konia i człowieka; wyrabia szacunek do człowieka i podstawy posłuszeństwa. Także dla jeźdźca jazda na lonży może być doskonałą okazją do szlifowania swojego dosiadu pod kontrolą lonżującego.
- Relacja – Sposób na zacieśnianie więzi i budowanie relacji ze swoim koniem. Efekty dobrej pracy na lonży widać na treningach w siodle bardzo szybko!
- Ogólny rozwój – Poprawia wydolność i gibkość konia, poprawia równowagę i regularność chodów. W konsekwencji końskie umięśnienie rozwija się równomiernie i prawidłowo.