Wilgotne powietrze, błoto, wysokie temperatury i szalejące owady – to idealne warunki do rozwoju wielu dolegliwości. Jakie są najczęstsze choroby skórne u koni latem? Podpowiadamy i tłumaczymy, jak im zapobiegać oraz jak je leczyć!
Choroby skórne u koni latem
- Gruda
To co prawda przykra przypadłość kojarząca się raczej z wiosną lub jesienią, ale pogoda bywa zmienną i czasem także latem konie i jeźdźców męczy błotniste podłoże. A wraz z błotem przychodzi gruda. Twarde strupy, które ją charakteryzują, umiejscowione są zazwyczaj na tylnej części pęcin. Ich powstanie powodują bakterie, które korzystają z wszelkich drobnych ran, skaleczeń, a nawet ugryzień owadów, by zaatakować. Ryzyko zwiększa się w wilgotne i gorące dni.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na grudę. Nie będą jednak one skuteczne, jeśli najpierw nie poprawimy warunków bytowania konia. Nie możemy pozwolić mu przebywać w mokrym i błotnistym środowisku, powinniśmy odkażać i osuszać jego nogi oraz starannie dbać o ich higienę, kiedy już uda nam się pozbyć kłopotu.
- Alergie
Tak, tak, konie też bywają podatne na alergie. Ironią losu jest, że wśród koni zdarzają się także alergia na siano i pyłki traw… Bardzo często wierzchowce są też uczulone na ugryzienia niektórych gatunków owadów.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej skóra konia może być opuchnięta, zaczerwieniona, swędząca. Bardzo często towarzyszy tym zmianom wzmożona końska chęć do drapania się. Jeśli zauważysz u swojego konia takie objawy, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem, który przepisze odpowiednie leczenie.
- Oparzenia i poparzenia
Sierść chroni konie przed oparzeniami słonecznymi na większości powierzchni ciała, ale zwłaszcza konie o jasnej sierści i skórze mogą być narażone na oparzenia słoneczne. Objawiają się one zaczerwienieniem, bolesnością, a w skrajnych przypadkach nawet ranami w delikatnych okolicach chrap czy też oczu. Rumaki z takimi problemami potrzebują dodatkowej ochrony przez słońcem – kremów z filtrem lub masek, derek itp.
Zanim podejmiesz leczenie, skontaktuj się z weterynarzem, który sprawdzi, czy nie masz z kolei do czynienia z poparzeniem rośliną toksyczną dla koni. Takie zjawiska zdarzają się rzadko, ale miewają miejsce. Jeśli doszło do niego na terenie twojej stajni, sprawdź koniecznie stan pastwiska, aby usunąć niebezpieczne rośliny!
- Ugryzienia i ukąszenia
Konie są często bardzo wrażliwe na ukąszenia, a ponieważ staramy się, aby przebywały na dworze jak najwięcej, są też na nie szczególnie narażone. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest wypasać konie w nocy, kiedy aktywność owadów jest mniejsza. W wielu stajniach nie ma niestety takiej możliwości. Wtedy warto zainwestować w środki odstraszające owady lub specjalne akcesoria chroniące końską skórę (derki siatkowe, maski, frędzelki doczepiane do kantarów).
- Inne problemy
Problemy skórne u koni mogą być spowodowane też zakażeniami grzybiczymi lub infekcją pasożytów. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy koń – nawet w stajni rekreacyjnej – miał swój własny sprzęt, zarówno czaprak, jak i szczotki. Tylko w ten sposób można ograniczyć zagrożenie rozprzestrzeniania się infekcji na całe stado!
ADM, MP