Jakie są objawy mięśniochwatu i czym właściwie jest? To ogólne pojęcie określające stan uszkodzenia mięśni i wystąpienia związanych z tym charakterystycznych objawów klinicznych. W wyniku występujących różnych ustrojowych lub genetycznych nieprawidłowości dochodzi do uszkodzenia komórek mięśni szkieletowych, czemu towarzyszy bardzo silny ból.
Jakie są objawy mięśniochwatu i kiedy wzywać lekarza weterynarii?
Przyczyn może być wiele, ale w większości przypadków przebieg mięśniochwatu będzie bardzo do siebie zbliżony i dość charakterystyczny. Pierwsze objawy pojawią się po kilkunastu minutach od rozpoczęcia treningu lub po jego zakończeniu.
Koń w bardzo krótkim czasie:
- zaczyna robić się niespokojny,
- intensywnie się poci,
- niechętnie się porusza,
- jego mięśnie zaczynają drżeć, są obrzęknięte, silnie napięte i nienaturalnie twarde,
- w skrajnym przypadku przyspieszenie oddechu
Przy podwyższonym stężeniu potasu we krwi, często może dojść do porażenia mięśni górnych dróg oddechowych, co objawia się dusznością i głośnymi oddechami.W takiej sytuacji lekarz często stwierdza przyspieszenie akcji serca, czasami dochodzi do tego niemiarowość jego pracy i szmery.
Ruchy konia stają się sztywne, niekiedy pojawia się kulawizna, jeśli ten stan trwa dłużej wycieńczony koń kładzie się i zalega, nie mogąc się poruszać. Objawy te mogą wystąpić już w trakcie treningu lub krótko po jego zakończeniu. Problem najbardziej jest widoczny w obrębie dużych pokładów mięśni tj. grzbietu i zadu. Warto obserwować kolor wydalanego przez konia moczu, uwalniana z uszkodzonych komórek mioglobina, przechodząca do moczu nadaje mu czerwone zabarwienie.
Jeśli mięśniochwat pojawia się na skutek niedoborów selenu i witaminy E u źrebiąt obserwuje się często szczękościsk, zaburzenia odruchu ssania i połykania, co objawia się ulewaniem pokarmu w trakcie jedzenia.
Jeśli u konia zaobserwujemy choć część z wyżej opisanych objawów nie powinniśmy czekać z wezwaniem specjalistycznej opieki lekarskiej. Z upływem czasu zaburzenia wewnątrz ustrojowe będą ulegały nasileniu, powodując coraz większe osłabienie zwierzęcia. Mięśniochwat nie dotyczy tylko układu mięśniowego, ale także innych ważnych dla życia narządów wewnętrznych, z których objawy mogą się pojawiać nawet, jako odległe powikłania przebytego mięśniochwatu.
Tekst: lek. wet. Paweł Dukacz