Ćwiczenia w galopie – takie jak np. oddanie wodzy na kole w galopie – na pewno warto wprowadzić do swoich treningów. Należy jednak pamiętać, by wykonywać je płynnie i bez utraty rytmu, utrzymując konia w równowadze.
Oddanie wodzy na kole w galopie
Ćwiczenia w galopie warto zacząć od elementu, który występuje w programach klasy P, czyli oddania wodzy w galopie. Obserwując zawody, można wysnuć wniosek, że ten na pozór prosty element sprawia jeźdźcom wiele problemów. Mało kto wie, jak wykonać go prawidłowo. Może to wynikać z faktu, że nie jest on do końca jasno i przejrzyście opisany w przepisach.
Zastanówmy się jednak, jaki jest jego cel. Otóż podstawowym celem tego ćwiczenia jest sprawdzenie równowagi konia w galopie oraz możliwości powrotu do ustawienia, po lekkim wyciągnięciu nosa konia, ale bez zmiany tempa galopu.
Zaczynamy więc pracę w galopie na kole, najlepiej 20-metrowym i staramy się jechać, zwracając uwagę na prawidłowe ustawienie, pilnując, aby koń cały czas galopował „pod górę”, oraz czując jego podstawiony zad. Możemy to skontrolować poprzez lekkie oddanie wewnętrznej wodzy (ręki) do przodu. Głowa konia i całe jego ustawienie powinno zostać takie samo. Gdy koń pozostaje w odpowiedniej sylwetce na dwie-trzy foules, znowu go zbieramy i próbujemy oddania wodzy kolejny raz. Po kilku próbach, gdy jesteśmy już pewni, że pozostanie w ustawieniu, możemy pozwolić mu na wyciągnięcie nosa do przodu, cały czas oddziałując dosiadem i kontrolując kontakt na zewnętrznej wodzy.
Tekst: Anna Deręgowska, wieloletnia czynna zawodniczka dyscypliny ujeżdżenia, uczennica trener Wandy Wąsowskiej, medalistka Mistrzostw Polski juniorów i młodych jeźdźców, Mistrzostw Polski Młodych Koni oraz uczestniczka Mistrzostw Świata Młodych Koni.