Kupno własnego wierzchowca to przełomowy moment w życiu każdego koniarza. Jak do każdego ważnego momentu w życiu, także do tego należy odpowiednio się przygotować. Podpowiadamy, jak przygotować się do kupna konia.
Jak przygotować się do kupna konia?
- Zorientuj się w sprzedających – zanim kupimy konia warto rozeznać się wśród oferty tych, od których konia chcemy kupić. Najlepiej, by była to sprawdzona hodowla lub zaufany i doświadczony jeździec. Niezależnie od miejsca, z którego będziemy brać konia zawsze róbmy badania kupno-sprzedaż. Leczenie konia za 5 i 50 tysięcy kosztuje tyle samo.
- Zainwestuj w treningi – chodzi tutaj nie tylko o podniesienie swoich umiejętności, ale także o zobaczenie, jaki typ konia nam odpowiada. Im więcej jazd na różnych wierzchowcach, tym lepiej poznamy siebie i swoje względem nich wymagania. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których kupimy konia niedopasowanego do nas nie tylko umiejętnościami, lecz także charakterem i budową. Wiele godzin w siodle to także oczywista okazja do podszkolenia się w jeździe konnej, co z pewnością zaprocentuje w czasie jazd próbnych na potencjalnym koniu.
- Pytaj znajomych – warto mieć wokół siebie zaufane osoby, które wesprą nas radą i pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości. A tych może pojawić się sporo. Od tego, na co zwrócić uwagę w czasie oglądania potencjalnego wierzchowca po wybór odpowiedniego przewoźnika i weterynarza do badania kupna-sprzedaży. W takich momentach wsparcie bardziej doświadczonych właścicieli będzie nieocenione. Ich rady pomogą nam nie tylko uniknąć ewentualnych błędów, lecz także będą oparciem, kiedy zacznie zjadać nas stres.
- Planuj budżet – nie da się ukryć, że pojawienie się końskiego towarzysza, to zazwyczaj spore obciążenie dla budżetu. Dlatego zanim na dobre zagości on w naszym portfelu należy wszystko dokładnie obliczyć. Oczywiście wszystkich wydatków nie da się przewidzieć, jednak te stałe, takie jak pensjonat, trener, pasze, kowal i weterynarz powinny być przez nas oszacowane i uwzględnione w rachunkach. Pozwoli to w miarę możliwości rozplanować nasz domowy budżet i dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek pod koniec miesiąca.
- Poznaj opinie o stajniach – własnego konia trzeba gdzieś trzymać. Dlatego zanim go kupisz, warto zwiedzić okoliczne stajnie i zapoznać się z ofertą pensjonatów. Lepiej zrobić to przed znalezieniem wymarzonego wierzchowca, żeby mieć spokojnie czas na zorientowanie się w temacie. Szukanie miejsca do wstawienia konia, kiedy on sam jest już w drodze, nie jest najlepszym pomysłem.
- Zrób listę – rzeczy, które będą niezbędne przy własnym koniu. Nie musi być ona przesadnie długa. Ważne, by była przemyślana. Powinna ona zawierać artykuły pierwszej potrzebny, takie jak szczotki, kantar, czapraki i ochraniacze. Z kupnem siodła i ogłowia wstrzymaj się do czasu, aż znajdziesz tego wymarzonego rumaka.
Tekst: Judyta Ozimkowska