Jak ulżyć koniowi w alergii na ukąszenia owadów? Jeśli chcesz ulżyć swojemu koniowi, przede wszystkim zapobiegaj chorobie poprzez zminimalizowanie kontaktu z owadami. Oczywiście nie jest to łatwe kiedy insekty są wszechobecne, jednak jest kilka sposobów, żeby konia przed nimi chronić. Tak jak mówi znane powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Jak ulżyć koniowi w alergii na ukąszenia owadów?
Warto pamiętać, że owady typu Culicoides, czyli komary wykazują największą aktywność żerną w ciepłe i wilgotne dni rano i wieczorem. Co powszechnie wiadomo komarów roi się przy wszelkich zbiornikach wodnych. W tym czasie lepiej nie wypuszczać uczulonego konia na pastwisko, czy padok, ani nie wybierać się na przejażdżkę do lasu.
Jednak, jeśli chcemy, zastosujmy niezawodną derkę siatkową, są dostępne również w wersji do jazdy, dzięki czemu możesz wybrać się w teren lub używać zawsze kiedy zaobserwujesz, że nawet podczas zwykłego treningu przy stajni pojawia się więcej owadów. Taka derka uchroni przed ukąszeniem, dzięki czemu nie będzie trzeba z nimi walczyć. Pamiętaj wybrać taką, która pomaga także chłodzić w gorące dni i jest oddychająca.
Konie pokąsane przez Simulium, czyli meszki wykazują dużą nerwowość na skutek ciągłego świądu. Może to spowodować problemy podczas treningu i codziennej opieki nad koniem. Aby zminimalizować świąd można zastosować komercyjne preparaty odstraszające owady i łagodzące skutki ukąszeń. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów w formie spray’u, warto się zaopatrzyć i korzystać, kiedy chcemy wyjechać w teren i wiemy, że może nas otaczać chmara owadów. Niestety skuteczność jest różna, a często mimo wysokich cen za preparat, działa on tylko do czasu spocenia się konia. Dostępne są także produkty zmniejszające swędzenie. Hydromasaż zimną wodą ze szlaucha, również łagodzi skutki ukąszeń.
Ochrona okolic pyska
Konie mają bardzo delikatną okolicę twarzową, zwłaszcza małżowiny uszne, które niejednokrotnie bywają mocno pogryzione przez meszki. Warto zainwestować w tzw. moskitiery lub maski, chroniące okolice oczu, pyska i uszu.
Owady szczególnie upodobały sobie okolice oczu naszych podopiecznych. Niestety ich obecność często doprowadza do chorób tj. zapalenie spojówek. Obserwujemy wtedy zaczerwienione spojówki, wysięk i mrużenie oczu, warto więc chronić oczy konia przed owadami. Jeśli koń nie toleruje moskitiery, czy maski można zastosować frędzelki przytwierdzone do kantara, skutecznie ochronią wrażliwe okolice oczu konia.
Podobnie jak u ludzi można zastosować także odczulanie. ASIT, czyli allergen specyfic immunotherapy to tzw. immunoterapia swoista. Polega na podaniu roztworów alergenów w coraz wyższych dawkach, w celu zmniejszenia objawów klinicznych. Zalecany jest u koni, u których objawy uczulenia utrzymują się dłużej niż 4 miesiące w roku.
O tym, jakie występują alergie na ukąszenia owadów, jak je rozpoznać i diagnozować możecie natomiast przeczytać tutaj.
Tekst: Lek. wet. Anna Małoszyc