Skuteczna ochrona konia przed owadami w sezonie letnim to niełatwe zadanie… Jest jednak kilka działań, które mogą pomóc nam w walce z uporczywymi owadami. Co warto robić?
Ochrona konia przed owadami
- Przede wszystkim staraj się chronić swojego konia przed muchami, ograniczając okoliczności, w których mogliby się spotkać. Jeśli problemem są końskie, gryzące muchy, dobrym pomysłem może być ograniczenie padokowania w ciągu dnia – jest to też korzystne z punktu widzenia ochrony konia przed upałami. Kiedy to tylko możliwe, zamykaj drzwi i okna stajni, a tam, gdzie jest to bezpieczne (np. nad drzwiami) zamontuj mocną siatkę na muchy. Ustawienie wiatraczka w stajni pozwoli zwiększyć ruch powietrza i może pomóc w pozbyciu się niechcianych gości.
- Unikaj wypuszczania konia na podmokłe czy zalane padoki. To nie tylko niezdrowe dla końskich kopyt i nóg, ale takie miejsca są zwykle pełne much. Lepiej sprawdzą się suche padoki, gdzie owadom będzie trudniej znaleźć miejsce do rozmnażania się.
- Końskie muchy największą aktywność wykazują w słoneczne dni w okolicach lasów. Dlatego w upalne dni unikaj konnych wycieczek do lasu, a po południu warto zaprowadzić konia do stajni.
- Niezbędnym elementem walki z muchami jest używanie skutecznego preparatu odstraszającego. Na różne typy owadów działają różne preparaty, dlatego warto samemu przetestować, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Czasem warto też podpytać innych właścicieli koni w tej samej stajni, jaki produkt najlepiej sprawdza się przeciwko lokalnie występującym owadom.
- Zwłaszcza w przypadku koni szczególnie wrażliwych na ukąszenia można rozważyć specjalne derki przeciwko owadom. Warto zainwestować w derkę z dobrego materiału, który ochroni przed ukąszeniami, nie powodując jednocześnie przegrzania zwierzęcia. Niektóre derki mają też kaptur czy szeroki pas chroniący brzuch. Na letnią derkę siatkową najlepiej zdecydować się zanim pojawią się pierwsze owady, których ukąszenia będą dużo gorzej goiły się pod derką. W sklepach jeździeckich można znaleźć też maski zakrywające oczy bądź cały łeb zwierzęcia – to bardzo skuteczny sposób na ochronę oczu i pyska konia. Większość koni szybko przyzwyczaja się do takiej ochrony, a że maskę można założyć także na czas treningu, to może pomóc również podczas pracy, powstrzymując szczególnie wrażliwe na musze ataki konie przed machaniem głową.
Tekst:Anna Mędrzecka, Magdalena Pertkiewicz