Bez kopyt nie ma konia – to powiedzenie na pewno znają nie tylko koniarze, ale właściciele rumaków doskonale wiedzą, jak duże znaczenie mają końskie kopyta. I niestety – jak kłopotliwe potrafią one być… Jak rozpoznać, kiedy coś się dzieje z kopytem? Oto objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę!
Kiedy coś się dzieje z kopytem?
Od kopyt mogą zaczynać się bardzo poważne schorzenia, dlatego ich obserwacja oraz właściwa pielęgnacja powinny stanowić ważny punkt codziennej, regularnej opieki nad koniem. W przypadku kopyt u koni powinniśmy wiedzieć, że choroby mogą mieć zarówno bolesne, jak i niebolesne objawy. Oto lista sygnałów, które powinny zwrócić naszą uwagę i zasygnalizować nas, że pora przyjrzeć się kopytom naszego wierzchowca dokładniej lub nawet zadzwonić po pomoc ze strony specjalisty (lekarza weterynarii lub kowala).
Poważne choroby kopyt objawiają się przede wszystkim:
- kulawizną,
- niechęcią do ruchu,
- odciążaniem chorej kończyny/kończyn.
Są to objawy bolesności kopyta.
Warto również zwracać uwagę na niebolesne objawy, np:
- kruchość rogu,
- pęknięcia ściany lub podeszwy,
- obecność pierścieni na puszce kopytowej,
- nieprzyjemny zapach przy czyszczeniu kopyt,
- nieprawidłowe narastanie rogu kopytowego i nieprawidłowego jego ścieranie (tu warto porównać kopyta wszystkich kończyn).
Czasami wystarcza jedynie wizyta kowala i omówienie pielęgnacji kopyt u danego konia, jeżeli jednak koń pokazuje objawy bolesności kopyta należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, że niektóre choroby, jak ochwat czy rany kłute kopyta, są stanami wymagającymi jak najszybszej pomocy lekarskiej! Na co dzień pamiętajmy o dobrym żywieniu i pielęgnacji kopyt, a przede wszystkim należy zawsze przed jazdą i po jeździe czyścić wszystkie kopyta konia.
tekst: lek. wet. Elżbieta Andrzejewska