Opieka nad koniem-seniorem może stanowić wyzwanie. W wielu przypadkach pojawiają się problemy z masą ciała seniora. Przyczyn może być wiele i działania muszą być odpowiednie do konkretnej sytuacji!
Problemy z masą ciała seniora
U wielu koni w podeszłym wieku pojawia się problem utrzymania właściwej masy ciała. Jakie mogą być przyczyny i jak możemy pomóc?
W pierwszej kolejności należy zbadać stan uzębienia, ocenić funkcję wątroby i nerek oraz wykluczyć zaburzenia hormonalne. Przyczyną chudnięcia może być również niewydolność krążeniowo-oddechowa, choroba nowotworowa lub przewlekła infekcja. Należy także pamiętać o regularnym odrobaczaniu wszystkich koni, niezależnie od ich wieku. Jeśli wykluczymy poważne problemy zdrowotne, musimy zastanowić się, czy nasz koń otrzymuje właściwie zbilansowane pożywienie.
Odpowiednia pasza dla seniora powinna zawierać 12-14% białka, 7-10% tłuszczu oraz źródło doskonałej jakości włókna. Stosunek wapnia do fosforu nie powinien być wyższy niż 1,5:1. Badania wykazują, że u koni powyżej dwudziestego roku życia poziom witaminy C w surowicy krwi jest niższy niż u koni młodych. Dodatek witaminy C w dawce 10g dziennie może mieć korzystny wpływ na układ odpornościowy. Wysłodki buraczane są paszą o wysokiej zawartości włókna i wysokiej kaloryczności. Ponadto po namoczeniu są łatwe do przeżucia, nawet dla zwierząt o gorszym uzębieniu i łatwostrawne, co czyni je atrakcyjną paszą dla koni w podeszłym wieku. Cennym źródłem energii jest olej roślinny, który można podawać w ilości nawet 1-2 szklanki dziennie. Musi być on jednak wprowadzany do jadłospisu stopniowo, w ciągu 2-3 tygodni. Korzystny może okazać się również dodatek drożdży.
Trzeba pamiętać, aby wszelkie zmiany w żywieniu koni wprowadzać bardzo powoli. Jest to szczególnie istotne w przypadku koni starszych. Jeżeli u konia zdiagnozowana została niewydolność wątroby lub nerek, należy wspólnie z lekarzem weterynarii poszukać rozwiązań dietetycznych najodpowiedniejszych w danym wypadku. Bardzo istotne jest również, aby nie dopuszczać do wystąpienia nadwagi u zwierząt. Konie otyłe są bardziej narażone na wystąpienie ochwatu, a ich wysoka masa ciała stanowi dodatkowe obciążenie dla stawów.
Tekst: lek. wet. Maria Hibner