Kalendarzowe lato coraz bliżej, a upały już dają nam się we znaki, dlatego warto wiedzieć, jaka jest optymalna temperatura dla koni oraz w jakich warunkach nasze wierzchowce czują się najlepiej!
Optymalna temperatura dla koni
Dorosłe konie mają dość wysoką tolerancję na zmianę temperatury. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej będą się czuły w temperaturze otoczenia, która wynosi do 5 do 15 stopni Celsjusza. Dla dobrego końskiego samopoczucia wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%, natomiast optymalna wilgotność zapewniająca koniom komfort obejmuje przedział od 54% do 60%.
Co ciekawe, konie o wiele lepiej znoszą niższą temperaturę niż wyższą. Koń potrafi wytrzymać mrozy sięgające nawet do -35°C, ale oczywiście nie oznacza to, że zimą powinniśmy testować ich wytrzymałość. W mroźne miesiące w stajni różnica temperatury między wnętrzem budynku a powietrzem na zewnątrz nie powinna przekraczać 3 stopni Celsjusza.
A podczas upałów?
Szczególnie latem warto pamiętać, że niektóre konie mają ograniczone możliwości oddawania ciepła. Dotyczy to przede wszystkim rumaków o masywnej budowie ciała (np. konie zimnokrwiste), jak również koni otyłych. Przez to zwierzęta te są bardziej narażone na hipertermię, czyli przegrzanie. Jest oto zwiększenie temperatury wewnętrznej ciała ponad wartości prawidłowe (powyżej 42 stopnie Celsjusza), na które konie narażone są, jeśli będą za długo przebywać w zbyt wysokiej temperaturze. Prawidłowy odczyt temperatury u koni to 37,5-38,5 stopni Celsjusza, w przypadku źrebiąt nawet 39°C. Temperatura niższa wskazuje zazwyczaj na osłabienie, zaś wyższa może oznaczać obecność stanu zapalnego.
Tekst: lek. wet. Katarzyna Dembek, MP