Niedobór elektrolitów u koni to poważna sprawa – zwłaszcza latem. Razem z potem nasz podopieczny traci sporo cennych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Z tego powodu warto go wspomóc w czasie upałów. Podpowiadamy więc, jak wybrać dobre elektrolity dla konia.
Jak wybrać dobre elektrolity dla konia?
Przede wszystkim uważnie czytaj składy i unikaj preparatów, które na pierwszym miejscu mają cukier lub syrop kukurydziany – są one tam po to, by zwiększyć wagę produktu i są naprawdę zbędne. Zdarzają się także inne wypełniacze, które nie przynoszą żadnego pożytku, za to zabierają miejsce wartościowym składnikom. Należą do nich przede wszystkim wapń, magnez, potas i sód.
Jednak należy pamiętać, że nawet ich odpowiednie ilości na etykietach nie oznaczają, że będą one w całości przyswojone przez organizm. Dobre elektrolity powinny przede wszystkim dobrze się wchłaniać, dlatego wspomnianych pierwiastków należy szukać w formie chlorków lub octanów.
Warto wybierać preparaty, na których widnieją nazwy takie jak chlorek sodu, chlorek wapnia, octan wapnia, chlorek magnezu i chlorek potasu. Lepiej unikać produktów, które w swoim składzie mają wodofosforan wapnia (CaHPO4) – koński organizm bardzo słabo go przyswaja. Uważaj także na te preparaty, które mają w składzie węgiel – są one przeznaczone dla zwierząt cierpiących z powodu biegunki i podawanie ich zdrowym koniom może poważnie zaszkodzić.
Forma elektrolitów
Kolejną ważną kwestią jest forma elektrolitów – występują one w formie proszku, płynu, pasty lub granulatu. Tutaj wybór podyktowany jest nie tylko samym działaniem, co preferencjami konia.
Preparaty w formie pasty są najwygodniejsze do podania (są w tubce przypominającą tę do odrobaczania) i dzięki nim mamy pewność, że koń otrzymał odpowiednią dawkę minerałów. Są jednak przy tym stosunkowo drogie.
Dobrym rozwiązaniem są także elektrolity w formie granulatu, jednak tutaj należy uważnie czytać składy, by mieć pewność, że nie mają zbyt dużo wypełniaczy. Elektrolity w proszku są dość wydajne, jednak niektóre konie mogą mieć duży problem z ich obecnością w wodzie lub jedzeniu. W tym wypadku można nakłonić zwierzęta do picia, dodając do nich soku jabłkowego. Dobrze sprawdzają się elektrolity w płynie, jednak są one także stosunkowo drogie. Tutaj wybór należy do was i waszych koni.
Należy też pamiętać, że przy podawaniu tego typu preparatów (niezależnie od ich formy) należy kontrolować, czy koń wypija dostateczną ilość wody. Podawanie elektrolitów przy braku dostatecznej ilości płynów w diecie konia może prowadzić do jego odwodnienia.
Tekst: Judyta Ozimkowska