Sieczka dla konia jest jednym z popularniejszych dodatków w końskiej diecie. Tak naprawdę jest niczym innym, jak drobno pociętym wysokiej jakości sianem lub słomą, co czyni ją paszą objętościową.
Sieczka dla konia
Sieczka przyda się przede wszystkim koniom, które są łakome i połykają każdy posiłek zamiast go w spokoju zjeść. Dodanie sieczki do owsa lub granulatu zmusza wierzchowca do dokładniejszego i powolniejszego przeżuwania. Dla porównania – by pogryźć kilogram owsa koń musi przeżuć od 800 do 1200 razy. Z koli kilogram siana zmusza go do wykonania tej czynności od 3000 do 3500 razy.
Łatwo policzyć, że obecność opisywanego przez nas dodatku może wydłużyć czas spożywania posiłków ponad dwukrotnie. Dzięki temu pobierane ziarno jest dokładniej rozgniatane przez końskie zęby i trafia do żołądka w mniejszych porcjach. Wszystko to wpływa na lepsze wchłanianie się składników zawartych w paszy objętościowej.
Dodatkowo sieczka wspomaga także produkcję śliny, która neutralizuje kwasy w końskim żołądku i jest naturalnym sposobem na ochronienie jego ścian. To czyni ją idealnym pokarmem dla koni, które miewają tendencję do problemów pokarmowych lub cierpią z powodu kolek. Będą też doskonałym wsparciem dla koni słabo przybierających na wadze.
Sieczka w odpowiednich ilościach z powodzeniem może zastąpić (w całości lub częściowo) inne pasze objętościowe. Jest to niezwykle cenne zwłaszcza w okresach, kiedy zadawane w stajni siano nie jest najlepszej jakości lub zwyczajnie go brakuje. W takim momencie sieczka zapewnia koniowi odpowiedniej jakości paszę objętościową. Z tego powodu sprawdzi się też w przypadku zwierząt, które są starsze lub schorowane. Czasami zdarza się, że niektóre wierzchowce z różnych powodów mają problemy z pobieraniem normalnego siana. Ich zęby nie radzą sobie z długimi i twardymi źdźbłami. Podanie im go w łatwiej dostępnej formie pozwala uniknąć niedoborów i ewentualnych problemów ze strony końskich jelit i żołądka.
Zanim wprowadzimy do diety naszego konia sieczkę, warto skonsultować to jednak z weterynarzem lub końskim dietetykiem. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje tej paszy objętościowej. Warto je przenalizować, by wybrać tę, która najbardziej będzie odpowiadać naszemu koniowi.
Należy także zawsze zwracać uwagę, w jakich warunkach kupowana przez nas sieczka jest przechowywana i jak wygląda po otwarciu. Powinna mieć przyjemny świeży zapach i soczyste kolory. Wszelkie zakurzenia, pleśń lub znaczny stopień zwietrzenia świadczą o tym, że jest złej jakości i absolutnie nie powinniśmy jej podawać naszemu koniowi.
Tekst: Judyta Ozimkowska