Wizyta masażysty u wierzchowca to wcale nie fanaberia, ale popularna, istotna i wielce dobroczynna część opieki nad czterokopytnym podopiecznym. Warto więc wiedzieć, kiedy zaleca się masaż dla koni oraz jak wybrać końskiego masażystę.
Kiedy zaleca się masaż dla koni?
- Koń ma problemy z grzbietem – każdy koń użytkowany pod siodłem chociaż raz w życiu cierpiał z powodu bolesności grzbietu. Problemy z końskimi plecami mają swoje źródło najczęściej w źle dopasowanym siodle lub nieodpowiednim treningu. W takich wypadkach masaż powinien być główną metodą rehabilitacji, a wspierać go można odpowiednimi ćwiczeniami na lonży. Niezbędne jest także poprawienie lub zmiana siodła oraz zmiana nawyków treningowych.
- Koń ma problemy z elastycznością – najczęstszym błędem jeźdźców jest praca na sztywnym koniu. Jeżeli stosujemy dobrą rozgrzewkę, ciało konia powinno być elastyczne już po kilku minutach pracy. Jeśli natomiast koń potrzebuje nawet 30 minut przed przystąpieniem do właściwego treningu, najprawdopodobniej problemem są obolałe mięśnie, które pracują w dyskomforcie. Napięcia mięśniowe uniemożliwiają wykonanie podstawowych ćwiczeń – podstawienia zadu, ganaszowania czy też wygięcia. Jeśli twój koń ma problem z którymś z nich, powinieneś poprosić o pomoc specjalistę.
- Koń cierpi na zwyrodnienia stawów – aby końskie stawy były sprawne przez lata, koń musi być ogólnie w dobrej formie. To w końcu mięśnie i więzadła utrzymują stawy w prawidłowym ustawieniu. Z kolei o ich sprawność zadba masaż. Jeżeli natomiast zwyrodnienia już u konia występują, wówczas masaż pobudzi wydzielanie mazi stawowej i pomoże w utrzymaniu stawów w dobrej formie.
- Koń jest po ciężkiej kontuzji – wszelkie kontuzje kostne, ścięgniste czy więzadłowe, które uniemożliwiają koniowi swobodny ruch, powodują osłabienie układu mięśniowego. Mocne formy masażu to swego rodzaju praca na mięśniach. Masaż można te z powodzeniem wykorzystać jako “rozgrzewkę” przed właściwą pracą. Pobudzi on cały układ, usprawni zaburzone krążenie krwi i przygotuje mięśnie na duże obciążenia.
- Koń regularnie trenuje – im trening jest mocniejszy, bardziej obciążający końskie mięśnie, ścięgna i więzadła, tym częściej powinna być stosowana fizjoterapia. Przy mocnych formach treningu, aby uzyskać i utrzymać efekt, należy stosować masaż minimum 1-2 razy w miesiącu. Pobudza on bowiem tkanki do regeneracji, obniża napięcie mięśniowe i pozwala na pracę w pełnym komforcie.
- Koń ma problemy z elastycznością
- Koń jest osłabiony i apatyczny – podstawowym zadaniem masażu jest poprawa krążenia. Krew dociera do każdej komórki w ciele, dzięki czemu możemy poprzez masaż wpływać pozytywnie na wszystkie układy w końskim organizmie. Jeżeli koń ma mało energii, nie przybiera na masie pomimo bogatej diety, powinieneś oczywiście skonsultować niepokojące objawy z lekarzem weterynarii, ale masażem wesprzeć jego słaby organizm. Działa on jak zastrzyk energetyczny – koń odzyska siły witalne i chęci do pracy. Dodatkowo masaż pobudzi układ pokarmowy, zwiększy ukrwienie jelit, a tym samym polepszy wchłanianie paszy.
Tekst: Paulina Puchała