Po przeprowadzce i zmianie stajni koń w nowym miejscu może czuć się nie najlepiej. Dobrze więc wiedzieć, jakie są najczęstsze choroby koni po podróży oraz jak pomóc wierzchowcowi w tym niełatwym i często stresującym czasie. Oto kilka przydatnych podpowiedzi!
Najczęstsze choroby koni po podróży
Dla konia po przeprowadzce najważniejsza jest pierwsza doba w nowym miejscu. Stres, jakim była podróż, ma wpływ na stan ogólny zwierzęcia. Obniżenie odporności, wywołane przez przebytą drogę i zmianę otoczenia, może być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia konia. Szczególnie częstym powikłaniem po transporcie jest – obok otarć, stłuczeń lub innych urazów mechanicznych – tzw. gorączka transportowa. Temperatura ciała konia jest wówczas mocno podwyższona, występuje gorączka sięgająca nawet powyżej 40 stopni. Zwierze mocno się poci, drży i wykazuje sztywność mięśni. Objawy są podobne do tych, które występują przy grypie. W takim wypadku szybka pomoc weterynaryjna jest niezbędna.
Kolejną dość częstą komplikacją są kolki. Nadmierna potliwość, niepokój, grzebanie w ściółce, obijanie się o ściany boksu – te wszystkie objawy kolki mogą być mylone z jeszcze niepełną akceptacją do nowego otoczenia. Jednak gdy takie zachowania utrzymują się powyżej 2 godzin, a dodatkowo koń nie pobiera paszy ani wody oraz napina się bez oddawania kału, to może to wskazywać na wystąpienie kolki i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Koń w nowym miejscu
Po przybyciu do nowej stajni, zawsze należy sprawdzić nowy boks naszego pupila. Trzeba skupić szczególną uwagę na kwestii poidła i dostępu do wody. Bezpośrednio po rozładunku pojenie koni zimną wodą nie jest wskazane. Najlepiej, nim umożliwimy zwierzęciu dostęp do wody, pospacerować z nich chwilę. To pozwoli mu na ochłonięcie rozluźnienie i uspokojenie się. Tak jak pilnuje się, aby bezpośrednio po treningu koń znalazł się w boksie możliwie jak najbardziej suchy, tak samo należy postępować po transporcie.
Konie zazwyczaj szybko adaptują się do nowego środowiska, jednak wszystko zależy od tego, czy miały okazję podróżować wcześniej. Zwierzęta użytkowane w sporcie są na tyle często transportowane z powodu zawodów, że nie stanowi to dla nich zazwyczaj ogromnego przeżycia i mogą startować nawet tego samego dnia. Co innego konie rekreacyjne, które nie podróżują tak często.
Również wiek odgrywa znaczącą rolę – młode osobniki będą podczas podróży mniej zrównoważone, więc każdy młody koń wymaga więcej pracy i cierpliwości.