Lonżowanie
– jest to praca z koniem z użyciem lonży. Lonża to 5-8 metrowa lina, która może być wykonana z różnych materiałów. Podczas lonżowania koń porusza się po kole w obu kierunkach.
Lonżowanie może odbywać się na prostokątnym placu lub na owalnym lonżowniku. Koń powinien być wyposażony w sprzęt do lonżowania. Kawecan to specjalny kantar przeznaczony do tego celu, zapewnia optymalny kontakt z pyskiem konia. Dodatkowo korzysta się z pasów do lonżowania, który powinien dodatkowo posiadać podkładkę, która uchroni wierzchowca przez obtarciami i skaleczeniami skóry.
Lonżujący poza lonżą, posiada również bat. Specjalnie do tego przeznaczony bat ma ok. 2m długości (części stałej) i bicz (część ruchomą) o długości od 2 do 3 metrów zakończony trzaskawką, wydającą charakterystyczny dźwięk. Może wykorzystywać także różnego rodzaju patenty tj. wypinacze, wypinacze podwójne, wypinacze trójkątne, chambon, gogue, wodze Pessoa. Używanie pomocy powinno być dostosowane do rodzaju treningu na lonży oraz efektów, jakie lonżujący chce osiągnąć.
Praca na lonży ma wiele zastosowań od nauki początkujących, treningów, hipoterapii, woltyżerki. Podczas codziennej pracy służy temu by lepiej zaobserwować nieprawidłowości ruchu konia lub odpowiednio pokierować pracą konia bez jeźdźca na grzbiecie. Jest urozmaiceniem codziennych treningów jest pierwszym elementem nauki młodych koni. Prowadzi do budowy równowagi i regularności chodów konia, co prowadzi do prawidłowego rozwoju jego muskulatury. Pomaga wrócić do pracy po kontuzji zwierzęcia. Jest możliwością zapewnienia ruchu podczas niedyspozycji jeźdźca.