Organizatorzy tegorocznych jeździeckich Mistrzostw Europy postanowili zadbać o środowisko! Skąd wziął się pomysł na ekologiczne przeszkody na Mistrzostwach Europy w Göteborgu?
Ekologiczne przeszkody na Mistrzostwach Europy
Göteborg znajduje się na pierwszym miejscy w rankingu Global Destination Sustainability Index, który ocenia miasta na całym świecie pod względem ich podejścia do zrównoważonego rozwoju i dbałości o niego. W skrócie tzw. ekorozwój zakłada, że utrzymanie życia na obecnym poziomie dobrobytu jest dla naszej cywilizacji możliwy, jeżeli tylko relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko oraz jakością życia będą kształtowane przez ludzi świadomie i odpowiedzialnie.
Zgodnie z tą ideą przygotowywane były także jeździeckie Mistrzostwa Europy, które 21 sierpnia rozpoczęły się w Göteborgu. Jak tłumaczą sami organizatorzy tegorocznych ME, ich celem jest stworzenie nowoczesnego wydarzenia, przy którego realizacji zminimalizowane zostaną negatywne skutki dla środowiska i mieszkańców miasta.
Poza rozmaitymi decyzjami dotyczącymi zarządzania wydarzeniem i zasobami dla pasjonatów jeździectwa szczególnie interesujący może być projekt przyjaznych dla środowiska przeszkód! Pierwsza taka przeszkoda już powstała i będzie prezentowana oraz wykorzystywana podczas skokowej rywalizacji nie tylko na Mistrzostwach Europy, lecz także podczas Gothenburg Horse Show 2018.
Nietypowa stacjonata jest w całości wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Konkurs na jej projekt został ogłoszony przed Gothenburg Horse Show 2017, na którym finalnie została zaprezentowana jej pierwsza wersja, tylko częściowo wykonana z przetworzonych materiałów. Od tamtego czasu pomysł był rozwijany – tak, by na Mistrzostwa Europy przeszkoda była już w pełni ekologiczna.
“Materiały, które zostały wykorzystane do stworzenia tej przeszkody to tkaniny oraz tektura pochodzące z recyklingu” – mówi Maria Sundin, kierowniczka projektu “Ecoestrian group of Working” działającego na Uniwersytecie w Göteborgu. Z kolei Lotta Nibell, przedstawicielka organizatorów, dodaje, że “przeszkoda oraz sposób organizacji Mistrzostw Europy dają okazję do zwrócenia uwagi na kwestie środowiskowe oraz zainspirowanie osób, które znajdą się na widowni”.
Jak widać, jeździectwo i ekologia mogą iść w parze. Mamy nadzieję, że ten projekt będzie się rozwijał i wkrótce na zawodach coraz częściej będzie można oglądać przeszkody przyjazne dla środowiska!
MP