Jeśli na wiosnę nie przeprowadziłeś dokładnej kontroli jesiennych i zimowych derek swojego konia, teraz jest ostatnia chwila, by się za to zabrać. Podpowiadamy, jak zabrać się za jesienny przegląd derek i jak przeprowadzić naprawy, jeśli są konieczne!
Derki są zdecydowanie większe, niż większość rzeczy, które zdarza nam się czyścić. Wymagają też więcej zachodu. Dlatego zanim zdecydujesz się na samodzielny serwis derek, sprawdź, czy masz odpowiednie miejsce, aby je rozwiesić, aby wyschły. Czasem warto zdecydować się na pranie ręczne – jest mniejsze ryzyko, że zaszkodzi materiałom.
Jesienny przegląd derek
Jesienny przegląd derek zacznij od rozłożenia derki na podłodze, obejrzenia i oceny jej stanu. Uzupełnij wszystkie ubytki jeśli chodzi o zapięcia i pasy mocujące. Wymień przerdzewiałe lub pęknięte sprzączki, przyszyj z powrotem elementy, które się urwały. Zwróć też uwagę na wszelkie dziurki i pęknięcia. Pamiętaj, że jeśli nie zaszyjesz ich właściwie, będą przepuszczały wodę. Dobrze sprawdzają się łatki, które zaprasowuje się na materiale, bądź specjalne zestawy do łatania materiałów wodoodpornych.
Pozbądź się sierści
Twoja pralka nie będzie zachwycona, jeśli włożysz do niej derkę całą w końskim włosiu. Łatwo może to spowodować zapchanie filtra i awarię urządzenia. Powieś derkę spodnią stroną do góry na ogrodzeniu czy balustradzie i starannie zbierz z niej końską sierść. Możesz wykorzystać gumową szczotkę przystosowaną do czyszczenia ubrań albo specjalne szczotki o twardszym włosiu, zwróć jednak uwagę, żeby nie uszkodzić materiału, z którego zrobiona jest derka. Możesz też skorzystać z odkurzacza, ale też pamiętaj, żeby z materiałem obchodzić się delikatnie.
Derki stajenne
Derki, które nie są zaprojektowane jako stroje przeciwdeszczowe są znacznie łatwiejsze w obsłudze, niż derki padokowe. Część z nich można po prostu uprać w pralce w niskiej temperaturze, ale zanim się za to zabierzesz, zawsze sprawdź, czy producent dopuszcza taką formę czyszczenia derki. Złóż derkę, zapnij wszystkie klamerki i sprzączki. Jeśli pasy mocujące są szczególnie brudne, czasem lepiej jest wyczyścić je ręcznie.
Wyczyść wierzch derki padokowej
Niestety, błoto i kurz, które zbierają się na powierzchni derki padokowej, to nie tylko defekt estetyczny. Z biegiem czasu sprawią one, że derka może stracić swoje ochronne właściwości! Nie polecamy jednak prania derki w domowej pralce. Lepiej zrobisz, wykorzystując szlauch na myjce, bądź piorąc derkę ręcznie, jeśli masz dostęp do odpowiednio dużej balii. Pamiętaj jednak, że mokra derka będzie naprawdę bardzo ciężka. Rozwieś ją na ogrodzeniu lub balustradzie, żeby wyschła. Możesz też powiesić ją na ogrodzeniu i umyć ją już rozwieszoną. Do czyszczenia derki wykorzystaj środki specjalnie przeznaczone do konserwacji materiałów wodoodpornych. Delikatnie usuń tyle błota, ile jesteś w stanie suchą szczotką, później weź wiadro z ciepłą, namydloną wodą i za pomocą gąbki usuń resztę zabrudzeń.
Uwaga! Nie próbuj zmywać brudu z derki za pomocą wody pod dużym ciśnieniem – tylko wciśniesz drobiny pyłu głębiej między włókna!
Pamiętaj, że nawet najlepiej zabezpieczony wodoodporny materiał może wymagać odpowiedniej konserwacji. Dla pewności skorzystaj ze środka impregnującego, przystosowanego do tego rodzaju materiału, z którego wykonana jest właśnie twoja derka.
Wezwij fachowców!
Jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się praniem derki bądź nie masz do tego odpowiednich warunków, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pralnie, specjalizujące się w konserwacji sprzętu jeździeckiego, przyjmują derki, czapraki, owijki, popręgi i inne materiałowe elementy. Najczęściej jednak będą one oczekiwały, że sprzęt będzie w odpowiednim stanie. Musisz więc na własną rękę pozbyć się większości sierści i zaschniętego błota. W przeciwnym razie możesz spotkać się z odmową przyjęcia sprzętu albo z koniecznością poniesienia wyższej opłaty za serwis. Dowiedz się, czy wybrana pralnia oferuje usługę impregnowania derek, oraz czy jest możliwość skorzystania z opcji wykonania drobnych napraw (łatania, podszycia itp.). Oddając derkę do prania, odepnij od niej kaptur i zapakuj osobno, zapnij wszystkie klamerki i zatrzaski. Jeśli oddajesz kilka derek, zrób dokładną listę. Poproś też o kwit potwierdzający przyjęcie konkretnych derek. Dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek i uniknąć pomyłek.