Nowość, która może naprawdę wiele zmienić w jeździeckim świecie. To urządzenie zaalarmuje bliskich w razie upadku jeźdźca z konia. Może też pomóc w znalezieniu jeźdźca, który spadł na przykład podczas wyjazdu w teren.
System EquiSafe składa się z dwóch elementów. Jeden z nich przymocowywany jest do siodła, drugi do kasku jeźdźca. W razie upadku system zawiadamia osoby z zapisanej wcześniej listy kontaktów.
System zaalarmuje bliskich w razie upadku
Producentem EquiSafe jest francuska firma IMMInnov. Inspiracją dla opracowania produktu były statystyki – 45% spośród 6 tys. jeździeckich wypadków ma miejsce w sytuacji, gdy nikogo nie ma w okolicy. W dodatku aż 65% jeźdźców w badaniach przeprowadzonych przez firmę deklaruje, że wyjeżdża w teren właśnie po to, żeby zaznać samotności.
“Samotna przejażdżka oznacza większe ryzyko w razie upadku z konia. Skąd możesz wiedzieć, czy jeździec jest w niebezpieczeństwie, i gdzie go znaleźć, aby zapewnić mu odpowiednią pomoc, jeśli sytuacja tego wymaga?” – zastanawia się rzecznik prasowy IMMInov. Dlatego firma opracowała system, który nie tylko zaalarmuje bliskich w razie upadku, ale także dzięki funkcji geolokalizacji pozwoli szybciej przybyć z pomocą jeźdźcowi.
Jak to działa?
Aby system zadziałał, jeździec musi kupić dwuczęściowy zestaw, z którego jeden element przytracza do siodła, zaś drugi – do kasku. Urządzenie jest bezprzewodowe i nie przeszkadza podczas jazdy.
Musimy zarejestrować się w systemie, podając swoje dane, w tym numery telefonu osób, które chcielibyśmy poinformować w razie wypadku, informacje dotyczące ubezpieczenia i oczywiście dane konia. Aby system zadziałał, musimy zainstalować w nim własną kartę SIM – dzięki niej urządzenie będzie mogło wysłać SMS do naszych bliskich.
Kiedy jeździec spadnie, urządzenie najpierw wysyła SMS do jeźdźca. Jeśli upadek jest niegroźny, jeździec jest przytomny i może się poruszać, wystarczy, że użyje jednego przycisku, a system nie wyśle informacji. Jeśli jednak jeździec nie zareaguje na SMS, system wyśle wiadomość do podanych wcześniej osób. W wiadomości będzie znajdować się informacja o koordynatach GPS jeźdźca i konia. Możliwe jest także śledzenie pozycji konia dzięki przesyłanym w regularnych odstępach czasu aktualizacjom – przydatne, jeśli wierzchowiec uciekł po upadku jeźdźca.
Możliwe jest także ręczne uruchomienie alarmu przez jeźdźca w razie sytuacji awaryjnej innej niż upadek.