To jeden z najbardziej niedocenianych końskich zmysłów, a jednak warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Węch w treningu koni może bowiem odgrywać naprawdę ważną rolę!
Stopień wyczulenia
Niestety niewielu jeźdźców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w treningu konia może być węch. Warto wiedzieć, że podobnie jak jesteśmy w stanie odczulić konia na bodźce dotykowe, tak samo możemy pracować z zapachami. Nie oznacza to, że możemy spowodować, że koń przestanie czuć niektóre zapachy, ale możemy wypracować to, że nie będzie na nie reagował. Każdy koń będzie reagował inaczej na dany zapach, a wpływ na to mają indywidualne doświadczenia zwierzęcia związane z danym zapachem, jego naturalne predyspozycje, a także sposób wychowu.
Wiele zależy także od sposobu utrzymania konia. Konie trzymane w warunkach zbliżonych do naturalnych będą miały węch bardziej wyczulony na każdą zmianę, będą staranniej dobierać rośliny na pastwisku ze względu na ich walory smakowe i nie będą wybierać roślin dla nich niezdrowych. Takie konie będą również reagować na drobne zmiany woni w powietrzu, dlatego kiedy na przykład pojedziemy z nimi w teren i damy im prowadzić, jest duża szansa, że zaprowadzą nas po tropie z powrotem do stajni. Z drugiej strony, jeżeli przewieziemy je do innego, nowego dla nich miejsca, będą się dłużej adaptować do nowego środowiska.
Po przeciwnej stronie wrażliwości koni na zapach znajdują się konie sportowe, które często spędzają większość dnia w boksie, wychodząc tylko do karuzeli i na trening, a sypiają w różnych stajniach w towarzystwie koni innych zawodników. Ich mózgi nauczyły się nie reagować gwałtownie na zmiany zapachów w otoczeniu.