Siano to w końskiej diecie składnik obowiązkowy i niezmienny. Istnieją jednak różne sposoby jego podawania. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest siatka na siano, którą zawiesza się w boksie albo na padoku. Jednak (jak wszystko) ma ona swoje wady i zalety.
Siatka na siano
Jedną z podstawowych zalet siatek na siano jest fakt, że zajmują one końską uwagę i spowalniają proces jedzenia siana. Wypchana siatka zapewnia wierzchowcowi rozrywkę na długi czas i imituje naturalny tryb pobierania pokarmu – często i małymi porcjami. Zanim koń wydobędzie źdźbło z plątaniny sznurków, musi nieźle nad tym pomyśleć i się nagimnastykować, ale zazwyczaj nagroda w postaci smakowitego kąska sprawia, że z chęcią podejmuje to wyzwanie. Jednak by tak było, siatka musi mieć odpowiednie oczka. Zbyt duże będą powodować, że siano będzie z niej wypadać, a ona sama będzie tylko zbędnym gadżetem. Z kolei zbyt małe otwory mogą wywoływać frustrację konia i zniechęcić go do dalszego korzystania z siatki.
Dobra siatka pozwoli także zachować czystość w boksie. Zwłaszcza u koni, które lubią kręcić się i roznosić jedzenie, gdziekolwiek się znajdują. Zgromadzenie wszystkiego w jednym miejscu pozwoli nam mieć pewność, że drogocenne siano nie zostanie zdeptane, zabrudzone lub po prostu wyrzucone.
Wady siatki najczęściej idą w parze z jej nieprawidłowym zamontowaniem lub złej jakości materiałem, który został użyty do jej stworzenia. Zamontowana zbyt nisko i posiadająca zbyt duże otwory może być przyczyną groźnego zaplątania się konia. Próbujące się wydostać i szarpiące się zwierzę może nabawić się poważnych urazów. Dotyczy to zwłaszcza koni, które mają tendencję do kopania przednimi nogami i rozgrzebywania siana. Dodatkowo jeżeli siatka została wykonana ze złej jakości materiału istnieje szansa, że koń będzie ją szybko rozrywał kopytem lub przegryzał zębami. Tak powstałe dziury są bardzo niebezpieczne dla nóg wierzchowca, a luźne kawałki sznurka mogą dostać się do jego pyska.
W użytkowaniu siatki ważne jest także jej umieszczenie. Jeżeli zostanie zawieszona zbyt wysoko, może powodować ból końskiego kręgosłupa i szyi. Nie jest to także zdrowe dla oczu wierzchowca, do których dostają się pyłki i kurz. Z kolei zawieszona zbyt nisko może być niebezpieczna. Najlepiej zawiesić ją na takiej wysokości, by koń nie mógł grzebać w niej przednimi nogami, ale my umożliwiała jedzenie z pochyloną głową – bez potrzeby jej zadzierania.
Tekst: Judyta Ozimkowska