Boks to dla naszego konia miejsce, w którym spędza sporo czasu – zwłaszcza podczas jesienno-zimowych miesięcy. Warto, by był dostosowany do potrzeb zwierzęcia i spełniał stawiane mu wymagania. Dlatego warto znać różne rodzaje boksów dla koni i wybrać dla naszego wierzchowca najlepsze rozwiązanie.
Boks drewniany vs murowany
Po pierwsze – ważne jest to, z czego boks jest wykonany. Tutaj do wyboru mamy najczęściej drewno i cegły. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Pierwszy z nich – drewno – jest naturalny i ma dość dobrą izolację. Niestety w kontakcie z moczem i brudną ściółką drewno butwieje i znacznie traci na jakości. W tym wypadku nie pomaga nawet najlepsza impregnacja. Dodatkowo drewno jest także mniej wytrzymałe – zwłaszcza na końskie kopnięcia. Zdarza się, że w ich wyniku powstają dziury i pęknięcia. Są one niezwykle niebezpieczne dla koni i mogą powodować urazy – zwłaszcza, kiedy utknie w nich noga.
Pod tym względem bezpieczniejsze i trwalsze są boksy murowane. Ich dodatkową zaletą jest także większa odporność na ogień. Wadą może być jednak fakt, że boksy wykonane murowane bywają droższe od rozwiązań drewnianych.
Rodzaje boksów dla koni: angielski vs w budynku
Kolejnym pytaniem, które warto sobie zadać jest typ boksu. W Polsce najczęściej są to boksy w stajni angielskiej (gdzie wyjście z boksu jest bezpośrednio na zewnątrz) albo boksy wewnątrz budynku stajni, które wychodzą na jej korytarz. Pierwszy ich typ jest odpowiedni dla koni, które mają problemy z oddychaniem. Koń ma stały dostęp do świeżego powietrza, dzięki czemu wdycha mniej kurzu i zanieczyszczeń ze stajennego korytarza. Dodatkowo może swobodnie obserwować to, co dzieje się na zewnątrz.
Przy drugiej opcji, czyli boksach znajdujących się wewnątrz budynku, zyskujemy natomiast dodatkową przestrzeń na zabiegi stajenne i nie musimy przejmować się deszczem ani niesprzyjającą pogodą. Dodatkowo na większej powierzchni łatwiej jest też utrzymać stałą temperaturę w stajni.
A co pod kopytami?
Boks to także podłoga. Tutaj znowu mamy do wyboru kilka opcji – klepisko wykonane z ziemi, betonowa wylewka, nowoczesne gumowe maty albo drewniane klocki. Jednak niezależnie od materiału, z którego jest wykonana podłoga w boksie, dobrze jest, żeby była ona lekko nachylona w kierunku drzwi. Dzięki temu pod ściółką nie będą tworzyć się plamy z moczu i prościej będzie przebiegał proces jej czyszczenia.
Niezwykle ważna jest także wielkość boksu. Koń powinien mieć zapewnione przynajmniej 9 metrów kwadratowych powierzchni, jednak oczywiście im większa, tym lepiej dla niego. Zwierzę powinno móc swobodnie się w nim położyć i obrócić, by nie odczuwać dyskomfortu.
Tekst: Judyta Ozimkowska