International Jumping Riders Club ogłosił listę zawodników, którzy wystartują w prestiżowych zawodach Rolex IJRC Top 10 Final 2017!
Rolex IJRC Top 10 Final 2017
Tegoroczna edycja tych niezwykle prestiżowych zawodów zostanie rozegrana podczas CHI w Genewie 9 grudnia 2017 roku. W tym roku w konkursie wezmą udział sami niezwykle utalentowani i utytułowani jeźdźcy:
- Kent Farrington, USA
- Kevin Staut, Francja
- Lorenzo de Luca, Włochy
- Maikel van der Vleuten, Holandia
- Harrie Smolders, Holandia
- Peder Fredricson, Szwecja
- Eric Lamaze, Kanada
- Scott Brash, Wielka Brytania
- Gregory Wathelet, Belgia
- Steve Guerdat, Szwajcaria.
Jeźdźcami rezerwowymi będą Hiszpan Sergio Alvarez Moya oraz Szwajcar Martin Fuchs. Do udziału zaproszono także Amerykanina Warda Mclaina, aktualny nr 2 w rankingu Longines, który jednak nie będzie w grudniu w Europie i w związku z tym nie weźmie udziału w rozgrywkach.
Finał Top 10 sponsorowany jest przez firmę Rolex od początku swojego istnienia. Konkurs ten pomyślany został jako emocjonujące zmagania najlepszych zawodników skoków przez przeszkody na świecie i zawsze dostarcza wielu emocji widzom i zawodnikom. Pierwsza edycja miała miejsce w 2001 roku, a jej zwycięzcą był Ludger Beerbaum. W zeszłym roku tryumfował Eric Lamaze. Wśród zwycięzców Rolex IJRC Top 10 Final są także m.in. Meredith Michaels Beerbaum (2004 i 2006) czy Rodrigo Pessoa (2003 i 2005) – jedynie ta dwójka ma na swoim koncie podwójne zwycięstwo.
Format został przygotowany w dużej mierze z myślą o widzach, którzy oglądają zawody podczas relacji telewizyjnej. Organizatorzy tłumaczą, że badania wskazują, że konkurs powinien trwać nie dłużej niż 45 minut. Dzięki zaproszeniu do udziału najlepszych i najbardziej znanych zawodników, konkurs jest niezwykle widowiskowy i przyciąga publiczność.
Każdy z zawodników wykonuje dwa przejazdy i mogą wybrać dwa różne konie zależnie od wyzwań stawianych przez daną część konkursu. W pierwszej części wybierają konia Grand Prix, zaś w drugiej, o formule rozgrywki, mogą zdecydować się na innego, którego atutem jest szybkość. Między przejazdami jeźdźcy zsiadają z koni i podczas przerwy trwającej nie więcej niż 5-10 minut podchodzą do publiczności i udzielają wywiadów – nie widzą jednak, jak radzą sobie rywale. Takie rozwiązanie ma jeszcze bardziej zaangażować publiczność w obserwację zmagań!
Anna Mędrzecka