Ile powinien jeść koń? Skąd bierze energię do pracy? I co zrobić, aby koń był chętny do treningów, ale nie był zbyt “gorący”? Musimy skupić się na tym, jak dostarczać koniowi energii!
To, jakiego rodzaju energii potrzebuje nasz koń, zależy od wielu czynników. Dziś skupimy się na tym, jaki jest związek żywienia konia z intensywnością i rodzajem pracy, którą wykonuje!
Jak dostarczać koniowi energii?
Najbardziej popularnym źródłem energii w diecie polskich koni jest owies. Jednak ze względu na wysoką zawartość skrobi, warto rozważyć uzupełnienie lub zastąpienie go innym źródłem energii. Dobrym zastępnikiem są wysłodki buraczane – zawierają one wysokiej jakości włókno, są bardziej energetyczne od owsa, a jednocześnie zawierają mniej białka i cukrów. Możemy też uzupełnić dawkę naszego konia tłuszczem – należy go wprowadzać stopniowo, aż do uzyskania poziomu ok. 10-12% dawki paszy treściwej. Możemy w tym celu stosować olej (słonecznikowy czy sojowy), siemię lniane czy otręby ryżowe. Możemy też dodać do końskiego posiłku np. sieczkę z lucerny.
Jeśli samodzielny dobór i mieszanie składników wydaje nam się zbyt pracochłonne, warto zaufać specjalistom. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki paszowe, przygotowane z myślą o koniach wykonujących określony rodzaj pracy i mających określone potrzeby. Zazwyczaj ich skład jest tak pomyślany, aby dostarczać energii do treningów, nie powodując jednocześnie nadpobudliwości konia.