Skrócić czy wydłużyć krok w galopie? To może przydać się każdemu! Niezależnie od poziomu i dyscypliny, warto wykorzystać ćwiczenia na kontrolę długości foules!
Ćwiczenia na kontrolę długości foules
Prawidłowe pokonanie parkuru często wymaga kontrolowania długości foules – skrócenia lub wydłużenia. Ujeżdżeniowcom nie trzeba tłumaczyć, że przyda się to też na czworoboku, a zawodnicy wkkw dodadzą, że w krosie umiejętność ta też jest niezbędna. Chcielibyśmy zaproponować wam proste ćwiczenie, dzięki któremu będziecie mogli pomóc swojemu koniowi wytrenować siłę i koordynację, dzięki którym zmiana długości foulee nie będzie dla niego trudnością!
Drągi na początek
Do naszego ćwiczenia potrzebne będą nam dwa drągi. Połóż je na ujeżdżalni w dowolnym miejscu, nie zwracając uwagi na odległości między nimi. Trening – po rozgrzewce – zacznij od równego galopu po ujeżdżalni. Pozwól koniowi na rozciągnięcie się – nawet jeśli waszym głównym problemem jest skrócenie, to warto starać się dojść do celu powoli i stopniowo, zaczynając od wykorzystania tego, w czym koń jest najlepszy.
Przede wszystkim rytm
Wielu jeźdźców ma tendencję do tego, aby starać się narzucać koniowi tempo. Tymczasem w tym ćwiczeniu najważniejsze jest, aby koń utrzymał równy rytm galopu, nie zwalniał ani nie przyspieszał nad drągami ani między nimi. Jeśli koń potrzebuje drobnej korekty przed drągiem, sam powinien jej dokonać.
Naszym celem jest, aby pokonanie drąga odbywało się dokładnie w środku skoku galopu, przy zachowaniu tego samego rytmu. Jedź raz na prawą, raz na lewą rękę, staraj się maksymalnie urozmaicić trasę przejazdu, na ile pozwala ci utrzymanie równego galopu.
Liczymy!
Kiedy już pokonasz kombinację kilkakrotnie na obie strony, czas wprowadzić dalsze ćwiczenia na kontrolę długości foules. Wyznacz sobie jedną trasę, a następnie jedź galopem, licząc, ile foules wykonuje koń pomiędzy drągami, jadąc energicznym, równym galopem. Następnie postaw sobie zadanie: dodanie jednej foulee!