W jaki sposób dziedziczone są tygrysie oczy u koni? I czy pojawienie się tej niezwykłej cechy da się przewidzieć? Badacze z z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odpowiadają na pytania, które nurtowały hodowców rasy Paso Fino.
Tygrysie oczy u koni
Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis udało się zidentyfikować dwie mutacje genetyczne odpowiedzialne za słynne tygrysie oczy u koni rasy Paso Fino.
Jak sama nazwa wskazuje, tygrysie oko jest określeniem dla nietypowego dla koni koloru tęczówki: żółtego, bursztynowego lub jasnopomarańczowego. Odpowiedzialny jest za niego allel (czyli wersja genu) “Tiger-eye 1” lub “Tiger-eye 2”.
Naukowcy z Davis odkryli, że większość koni z tygrysimi oczami dziedziczy dwie kopie allelu “Tiger-eye 1”, a mniejszość koni z tą cechą ma po jednej kopii każdej z mutacji (“Tiger-eye 1″/”Tiger-eye 2”). Jak dotąd, te dwie mutacje wykryto tylko u portorykańskiej rasy Paso Fino. Nie wykryto u żadnej z innych 196 koni pokrewnych ras.
“Cecha ta jest autosomalna recesywna, co oznacza, że kopie zmutowanego genu muszą zostać odziedziczone po każdym z rodziców“, wyjaśnia dr Rebecca Renee Bellone z Uniwersytetu Kalifornijskiego. “Tygrysie oko jest szczególnie cenione przez hodowców” – dodaje badaczka. Właśnie dlatego w Weterynaryjnym Laboratorium Genetycznym w Davis możliwe jest już zlecanie badań genetycznych, które wykażą szanse na odziedziczenie cechy “tygrysich oczu”.
Źródło:
, , , , and Two Variants in SLC24A5 Are Associated with “Tiger-Eye” Iris Pigmentation in Puerto Rican Paso Fino Horses, [w:] G3: GENES, GENOMES, GENETICS,Tekst: Magdalena Pertkiewicz