Galop to efektowny ruch, wygodny dla jeźdźca, ale dość wymagający dla konia. Jak nad nim pracować? Zacznijmy od początku – oto ćwiczenia na poprawę galopu roboczego, które poleca Mistrzyni Polski w ujeżdżeniu 2016, Aleksandra Szulc!
Ćwiczenia na poprawę galopu roboczego
Pracę w galopie zaczynamy już z młodym koniem, któremu taki trening pomoże w osiągnięciu równowagi i w wyrabianiu mięśni. Musimy jednak być bardzo ostrożni, bo nieprawidłową pracą możemy spowodować spięcie, nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała i w konsekwencji może to sprawić, że odrobienie błędów będzie bardzo trudne.
Pierwszy rodzaj galopu, w którym pracujemy, to galop roboczy. W tym ruchu dążymy do tego, żeby koń zachował maksymalną naturalność i swobodę. Tempo powinno być niezbyt szybkie, ale nie przytrzymujmy konia, jeśli ma chęć ruchu naprzód. W galopie roboczym szyja wierzchowca nie jest mocno podniesiona. Zadnie nogi wkraczają wyraźnie pod kłodę, ale na razie nie wymagamy od zwierzęcia mocnego podstawienia zadu.
W dalszej pracy będziemy skupiać się na tym, aby koń nieco skrócił ramę i podniósł szyję, jednak osiągamy to przede wszystkim dzięki pracy nad podstawieniem zadu. Oto 3 ćwiczenia, które warto wprowadzić do swoich treningów.