Zapewnienie koniowi stałego dostępu do wody jest jednym z warunków zachowania go w zdrowiu. Jaką rolę odgrywa woda w diecie konia i skąd możemy mieć pewność, że nasz wierzchowiec pije wystarczająco dużo?
Nie wyobrażasz sobie letniego dnia bez butelki wody pod ręką, a zimą liczysz, ile szklanek wypiłeś? Z pewnością wiesz, że woda jest organizmowi potrzebna nie tylko, kiedy z pragnienia zasycha w gardle. Podobnie rzecz ma się w przypadku koni.
Woda w diecie konia
Właściwe nawodnienie organizmu to warunek podtrzymania sprawności wszystkich funkcji życiowych. Pozwala na prawidłowy przebieg procesów trawiennych czy termoregulacji – co jest niezwykle ważne nie tylko latem, ale także zimą. Konie powinny mieć dostęp do świeżej, czystej wody – czy to w stajni, czy na padoku. Latem konie zazwyczaj chętniej piją, a także jedząc świeżą trawę zapewniają sobie pokrycie zapotrzebowania na wodę. Jako właściciele i opiekunowie koni powinniśmy zadbać o to, aby również w zimie przyjmowały odpowiednio dużo płynów.
Zdarza się, że konie odmawiają picia. Przyczyny mogą być różne – zanieczyszczenie wody, nieodpowiadający koniowi smak. Niektóre konie mają problem ze zmianą smaku wody podczas pobytu w różnych stajniach. Zdarza się, że niechęć do picia jest objawem chorób. Jeśli zaobserwujesz u swojego konia wyraźnie mniejszą energię do pracy, niechęć do jedzenia czy inne objawy odwodnienia, postaraj się zwrócić uwagę, ile twój podopieczny pije.