Co jest czynnikiem ryzyka odnośnie dobrostanu koni? Kanadyjskie badania wykazują, że odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta, a opinie wśród ekspertów związanych ze światem jeździeckim mogą się znacząco różnić. Czynniki ryzyka w stajni i poza nią zostały przeanalizowane w postaci scenariuszy.
Czynniki ryzyka w stajni
Ignorancja i finanse są często odpowiedzialne za powstanie sytuacji, w których dobrostan wierzchowców jest zagrożony. Naukowcy z University of Guelph w Ontario analizowali raporty 14 profesjonalistów odnośnie 12 scenariuszy, które potencjalnie mogły skończyć się negatywnym wpływem na stan zwierząt.
Specjaliści zostali poproszeni o ocenę scenariuszy w skali od 0-5, aby określić postrzeganą przez nich wysokość ryzyka, jakie wywołała dana sytuacja. Kolejno musieli także zaproponować rozwiązanie dla każdego przypadku.
W grupie specjalistów byli : weterynarz, masażysta koni, kowal, specjalista ds. wyścigów konnych, dentysta koński, trener, naukowcy, osoby z fundacji zajmujących się zaniedbanymi końmi. Osoby zostały wybrane na podstawie ich związku ze światem jeździeckim i wieloletniego doświadczenia w branży tj. minimum 10 lat.
Analizowali oni 12 scenariuszy dotyczących m.in. niezapewnienia stałego dostępu do wody na pastwisku zimą, samodzielnego przycinania kopyt, startu w zawodach pomimo urazu konia, izolacji konia na pastwisku przed sprzedażą, samodzielnego zajeżdżania młodego konia, podawania leków przeciwbólowych w przypadku ochwatu bez udzielenia odpowiedniej pomocy weterynaryjnej, podawania leków uspokajających przed zawodami, czy gorszej opieki nad cudzym koniem.
Analizą odpowiedzi zajmowali się Cordelie DuBois, Helen Hambly-Odame, Derek Haley oraz Katrina Merkies. Odpowiedzi w przypadku wszystkich scenariuszy i odpowiedzi specjalistów były bardzo różne.