Czy niski poziom selenu w glebie może mieć wpływ na dystrofię mięśniową u źrebiąt? Okazuje się, że zdrowie klaczy źrebnych i źrebaków, które są pastwiskowane na obszarach o glebie ubogiej w selen może być zagrożone. Wpływ selenu na dystrofię mięśniową u źrebiąt postanowili przebadać belgijscy naukowcy.
Wpływ selenu na dystrofię mięśniową u źrebiąt
Źrebięta są zależne od swoich matek w kwestii żywienia. Źrebięta, które mają niedobór selenu mogą być zagrożone rozwojem pokarmowej dystrofii mięśniowej – udowadniają naukowcy na podstawie wstępnych badań. Ta z kolei prowadzi do zaburzeń budowy szkieletu i mięśnia sercowego. Zwykle dotyka ona źrebaków na wczesnym etapie odsadzenia, jednak wskaźnik śmiertelności jest na poziomie 30-45%.
Próbując zapewnić geograficzny wgląd w zarządzanie i zapobieganie dystrofii mięśniowej dr Catherine Delesalle i jej współpracownicy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii zgromadzili dane ośmiu źrebiąt cierpiących na dystrofię, które zostały przyjęte do Wolvega Equine Hospital w Holandii.
Wszystkie źrebięta miały zwiększoną aktywność enzymów mięśniowych. To wskazuje na chorobę i objawy kliniczne, w tym na osłabienie mięśni, niedostateczny odruch ssania i letarg. Wszystkie źrebięta otrzymały ogólną opiekę wspomagającą i leki po przyjeździe, a sześć otrzymało zastrzyk selenu i witaminy E. Dwa źrebięta nie przeżyły, a wyniki sekcji pośmiertnej potwierdziły histopatologię mięśni (struktura komórek pod mikroskopem) zgodną z dystrofią.