Zołzy to wyjątkowo uciążliwa choroba zakaźna koniowatych. Chorują na nie zwierzęta do piątego roku życia. Występuje na całym świecie, także w Polsce! Warto o niej dowiedzieć się czegoś więcej, o tym czym dokładnie są pisaliśmy TUTAJ. Ale w jakiej postaci może występować choroba i jakie powikłania może wywołać?
Różne postaci zołzów u koni
Występują trzy postaci choroby:
- typowa – ostra; dotyka koni młodych, wrażliwych. Przebiega z wysoką temperaturą ciała, z zapaleniem gardła i obrzękiem okolicznych tkanek, oczywiście towarzyszy tym objawom brak apetytu. Nierzadko słychać charczący oddech, krztuszenie się na skutek nagromadzenia wydzieliny w górnych drogach oddechowych. W tej postaci choroby obserwujemy właśnie charakterystyczny wypływ z nozdrzy, niekiedy także z worków spojówkowych, początkowo surowiczy, później śluzowo-ropny i ropny. Tutaj też obserwujemy typowe dla zołzów powiększenie węzłów chłonnych .Proces chorobowy może objąć pozostałe węzły chłonne okolicy głowy. Natomiast obrzęk głębiej położonych węzłów chłonnych może wywoływać ucisk na gardło, krtań, tchawicę i przełyk, powodując trudności w połykaniu i oddychaniu.
Zdarzają się przypadki porażenia krtani na skutek uszkodzenia nerwu krtaniowego powrotnego. Zwykle nie obserwuje się kaszlu, a jeśli się pojawi, to jest lekki, wilgotny.
Ta postać może doprowadzić nawet do ropnego zapalenia worków powietrznych.
- nietypowa – łagodna( u koni, które miały wcześniejszy kontakt z zarazkiem lub za sprawą przeciwciał siarowych (czyli pobieranych z mlekiem matki). Dzięki pewnemu stopniowi odporności choroba trwa krótko i przebiega z objawami lekkiego nieżytu górnych dróg oddechowych, towarzyszy temu niewielki wzrost temperatury oraz nieznaczne i ograniczone zmiany w węzłach chłonnych. Mimo łagodnego przebiegu te zwierzęta też zarażają inne konie.
- Tzw.zołzy złośliwe lub przerzutowe (dotyczy zwykle 20 % zwierząt). Zakażenie wraz z krwią (tzw. droga hematogenna), naczyniami chłonnymi, przez kontakt tkanek ze zmianami ropnymi dociera do płuc, rozwija się wtedy ropne zapalenie płuc, rzadziej do zatok, czy też worków powietrznych, wątroby, śledziony, nerek, mózgu i rdzenia kręgowego.