Skaryszew wielbicielom koni kojarzy się z jednym – Wstępami, czyli tradycyjnym końskim targiem, odbywającym się już od 400 lat. Niestety, od wielu lat organizacje prozwierzęce wskazują, że konie sprzedawane podczas imprezy niejednokrotnie spotykają się z niewłaściwym traktowaniem, a część z nich sprzedawana jest na rzeź. Fundacja Centaurus i władze Skaryszewa postanowiły wspólnie zmienić tę sytuację!
Zmiany w Skaryszewie
Od wielu lat organizacje prozwierzęce regularnie przybywają do Skaryszewa obserwować Wstępy. Interweniują, gdy koniom dzieje się krzywda, wykupują konie z rąk handlarzy, biją na alarm. Jak mówi Marek Pietrusiak z fundacji Centaurus, to jednak nie wystarczy i konieczne jest szersze działanie. Dlatego fundacja podjęła się rozmów z władzami Skaryszewa. Czy uda się zmienić losy koni?
Burmistrz Skaryszewa podkreśla, że zależy mu, aby czterystuletnia tradycja końskiego jarmarku była utrzymana. Zgodził się jednak z aktywistami, że konieczna jest poprawa warunków, a także zadbanie o to, aby na terenie nie miał miejsca handel końmi przeznaczonymi na rzeź. W efekcie obie strony nawiązały dialog, którego efektem może być realna zmiana formuły tradycyjnego końskiego targu w, jak chciałby burmistrz, święto konia.
– Naszym celem jest ukrócenie cierpienia zwierząt oraz zdjęcie ze Skaryszewa powstałego przez ostatnie lata odium końskiego piekła. Chociaż udział handlarzy końmi rzeźnymi w imprezie sukcesywnie maleje, chcemy jednak pozbyć się ich całkowicie, a z naszej imprezy uczynić święto przyjaciół konia – mówi Burmistrz Ireneusz Kumięga.