Na pewno wszyscy się zgodzimy, że podstawą sukcesów w każdej dyscyplinie jeździeckiej jest prawidłowy dosiad. Dosiad to nic innego jak postawa jeźdźca w siodle, powinien być swobodny, niezależny i stabilny.
Na co dzień spotykamy się z bardzo różnymi błędami dosiadu. U niedoświadczonych i niepewnych siebie jeźdźców często występującym błędem jest łapanie równowagi na wodzach. W zdecydowanej większości przypadków, nie jest to problem sam w sobie, lecz objaw braku równowagi. Nasz ekspert radzi, jak ćwiczyć, aby poprawić swoją równowagę.
Praca na lonży
Najlepszym sposobem doskonalenia równowagi w siodle jest praca na lonży. Jeździec może skoncentrować się na własnym ciele, nie musząc kontrolować konia. Wielu jeźdźców na lonży czuje się bezpieczniej, przez co łatwiej przychodzi im wykonywanie początkowo trudnych dla nich zadań. Przy wykonywaniu wszystkich ćwiczeń należy pamiętać, żeby cały czas utrzymywać prawidłową pozycję w siodle. Bardzo pomocna zwykle jest osoba lonżująca, która będzie kontrolowała postawę jeźdźca – oczywiście najlepiej jeżeli będzie to doświadczony instruktor lub trener.
Ćwiczenia w kłusie na poprawę równowagi
Kłus anglezowany
Najlepiej zacząć od zwykłej jazdy kłusem anglezowanym bez trzymania wodzy, a ręce oprzeć na biodrach. Następnie można je unieść do góry i trzymać wyprostowane nad głową, by potem opuścić je luźno wzdłuż ciała. Gdy jeździec każde z tych ćwiczeń wykonuje pewnie i w równowadze, lonżujący powinien poprosić konia o wydłużenie bądź skrócenie chodu.
Warto powtórzyć to kilka razy, aż w każdej pozycji rąk przy zmianach tempa jeździec będzie czuł się pewnie i nie będzie tracił równowagi. Na koniec spróbujmy trzymać w rękach np. bacik i utrzymać je tak, jak przy trzymaniu wodzy. Bacik nie powinien poruszać się ani w górę ani w dół, zaś oba jego końce powinny stale znajdować się na jednym poziomie. Przez cały czas należy zwracać uwagę na to, aby jeździec był wyprostowany oraz równomiernie i prawidłowo obciążał oba strzemiona.