Specjalny mikrochip opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu może być stosowany do identyfikacji alergii u koni. Jest to główne odkrycie międzynarodowego badania, opublikowanego niedawno w wiodącym czasopiśmie “Allergy”. Identyfikacja alergii u koni za pomocą mikrochipa alergenu byłaby nową metodą poza badaniami skórnymi oraz testem ELISA.
Identyfikacja alergii u koni
“Nasi najlepsi przyjaciele są bardziej podobni do nas, niż być może myśleliśmy – nawet pod względem układu odpornościowego” – wyjaśnia naczelna prowadząca badania, Erika Jensen-Jarolim. Erika działa w Institute of Pathophysiology and Allergy Research oraz na Messerli Research Institute wydziału weterynarii na Uniwersytecie Wiedeńskim.
Badanie wykazało, że u koni rozwija się reakcja przeciwciał poprzez wytwarzanie immunoglobuliny E – podobnej do profilu IgE u ludzi. IgE jest przeciwciałem przeznaczonym głównie do obrony przed pasożytami. Jednak jest również odpowiedzialne za alergie i jest ważnym biomarkerem do wczesnego wykrywania alergii. Nawet w przypadku koni wystarczy jedna kropla krwi, aby przetestować alergię za pomocą specjalnego mikrochipa alergenu.
Jakie alergeny przebadali naukowcy?
Międzynarodowe konsorcjum badawcze prowadzone było przez Jensen-Jarolim, a w jego skład wchodzili badacze z Niemiec, Szwajcarii i Japonii. Naukowcy byli w stanie zidentyfikować silną reakcję układu immunologicznego, w szczególności na grykę oraz pyłek olchy i trawę bermudzką, która staje się coraz bardziej rozpowszechniona na pastwiskach w Austrii.
„Gryka jest często używana w wysokobiałkowych produktach oraz musli dla koni. Reakcję na pyłki płaskolistnej trawy bermudzkiej tłumaczy się faktem, że konie, pasąc się, mają „nosy w ziemi”. We współpracy z Uwe Berger i jego zespołem z Pollen Monitoring Service Uniwersytetu Medycznego we Wiedniu planujemy teraz zbadać florę, która powszechnie występuje na terenach pastwisk Europy” – mówi Erika Jensen-Jarolim.
Przede wszystkim wymaga to badań klinicznych, aby ustalić, czy i w jakim stopniu różne alergeny są powiązane z reakcjami alergicznymi powszechnie występującymi u koni, takimi jak kaszel, kolka i problemy skórne.
“Podobnie jak test IgE u ludzi cierpiących na alergię nasze wyniki są silnym wskazaniem kierunku dalszego badania diagnostycznego” – mówi Jensen-Jarolim.
Konie dotknięte alergią pokarmową mogą następnie zostać poddane diecie eliminacyjnej, która pomoże całkowicie uniknąć danych alergenów. W przypadku alergii spowodowanych przez pyłki, które są niemożliwe do wyeliminowania z otoczenia, konieczne byłoby przeprowadzenie terapii odczulającej.
Chip alergenu jest już z powodzeniem stosowany do diagnozowania alergii u ludzi i jest teraz dostępny również dla koni. Podobne testy są obecnie opracowywane dla psów – wyniki tych badań powinny być dostępne w niedalekiej przyszłości.
Tekst: Małgorzata Zbierska