Chcesz zacząć jeździć konno lub zastanawiasz się nad wyborem sportu towarzyszącego? Nasz ekspert Agnieszka Płaczkowska pisze najpierw o tym jakim wymaganiom musi sprostać nasze ciało, żeby jak najlepiej jeździć konno. Czego od naszego ciała wymaga jeździectwo?
Jeździectwo jest sportem wyjątkowym, ponieważ sportowców mamy tu dwóch. Klucz do sukcesu pary leży we wzajemnej współpracy. Ta często nie jest możliwa z powodu niewystarczającego przygotowania kondycyjnego jeźdźca.
Zdrowe, sprawne, zrównoważone ciało, pozwoli ci uniknąć frustracji w siodle. Sprawi, że znacznie szybciej będziesz robił postępy, ale także oszczędzi wielu cierpień i kontuzji twojemu koniowi.
Czego od naszego ciała wymaga jeździectwo?
Symetryczne zaangażowanie ciała – jazda konna w takim samym stopniu angażuje prawą i lewą stronę ciała. Powinieneś zadbać o rozwój swojej słabszej strony. Dlatego z dodatkowych dyscyplin więcej pożytku przyniesie ci ta, która również wymaga takiego samego zaangażowania obu stron.
Równowaga – nasze ciało zawsze w pierwszym odruchu broni się przed upadkiem, dlatego dopóki nie rozwiniesz odpowiednio zmysłu równowagi, ciężko ci będzie skupić się na poprawnym dosiadzie.
Świadomość ciała – czucie głębokie (propriocepcja). Dzięki niemu wiesz, gdzie znajdują się poszczególne elementy ciała i w jakich płaszczyznach nimi poruszasz. Z tą świadomością możesz wykonywać precyzyjne, selektywne ruchy.
Poczucie rytmu – umiejętność zachowania rytmu, poruszania się w rytm ruchów ciała konia, a także nadawania mu odpowiedniego rytmu. Wszystko to jest możliwe tylko po osiągnięciu równowagi.
Panowanie nad oddechem –Wstrzymujesz oddech w momentach stresujących. Wpływa to bezpośrednio na wzrost napięcia mięśni a przez to na obniżenie zdolności motorycznych. Prawidłowe oddychanie dostarcza odpowiednią ilość tlenu do każdej komórki, ale też wpływa równoważąco na cały organizm. Brak rozluźnienia u jeźdźca zawsze skutkuje brakiem rozluźnienia u konia.
Silne, elastyczne mięśnie – Siła mięśni zależy od ich wzmacniania, ale także prawidłowego rozciągnięcia. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między poszczególnymi partiami mięśni, dlatego lepiej skup się na sportach ogólnorozwojowych.
Wydolność organizmu – sprawny organizm to również taki, który jest w stanie podołać dłuższym a mniej intensywnym obciążeniom. Zapewnia to wydolny układ krążeniowo – oddechowy. Złoty środek – 3x 30 x 130 – łatwa do zapamiętania zasada. Trening trzy razy w tygodniu po 30 min przy tętnie 130 uderzeń na minutę.
Szybkość reakcji – Wiele problemów w komunikacji koń-jeździec wynika ze zbyt wolnej reakcji człowieka na zachowanie konia.
Tekst: Agnieszka Płaczkowska