W rozwoju jeździeckim swoim i swojego konia koncentrujesz się na skokach przez przeszkody? A może po prostu od czasu do czasu ćwiczycie na niedużych stacjonatach lub krzyżakach? W każdym z tych wypadku niezbędnym akcesorium będą ochraniacze skokowe dla koni.
Podczas skoków nogi wierzchowca są szczególnie narażone na urazy, stłuczenia oraz wstrząsy, dlatego bez względu na poziom czy intensywność swojego skokowego treningu pamiętaj o porządnych skokowych ochraniaczach! Jeżeli nie masz ich jeszcze w jeździeckim ekwipunku, warto rozważyć zakup odpowiedniego modelu.
Ochraniacze skokowe dla koni – budowa
Podczas skoków ścięgna oraz stawy koni są szczególnie narażone na urazy. Podstawową funkcją ochraniaczy skokowych ma być zatem podtrzymywanie ścięgien i stabilizacja końskich nóg. Ponadto mają one chronić przed stłuczeniami, dlatego też ich znakiem rozpoznawczym są tzw. skorupy – sztywne obudowy robione z wytrzymałych tworzyw. Z kolei miękka wyściółka dopasowuje się do kształtu nogi konia i zapobiega otarciom. Ochraniacze skokowe to zazwyczaj ochraniacze otwarte. W przypadku ochraniaczy na nogi przednie, zasłaniają one boki i tył nadpęcia oraz stawu pęcinowego, pozostawiając przednią część nogi odsłoniętą. W przypadku ochraniaczy na nogi tylne zasłaniają one boki i tył stawu pęcinowego.
Materiały
Zewnętrzna skorupa robiona jest najczęściej z plastiku lub plastycznego tworzywa, które jako materiały twarde i wytrzymałe mają za zadanie chronić przede wszystkim przed stłuczeniami. Wewnętrzna wyściółka plastikowych skorup zazwyczaj jest neoprenowa. Materiał ten działa stabilizująco i łatwo się go czyści, a dzięki właściwościom ogrzewającym poprawia ukrwienie.
W przypadku złych projektów ochraniaczy materiał ten może mieć też jeden duży minus – pomimo porowatej struktury zapewniającej dostęp powietrza do skóry, nieodpowiednio „zamknięty” w plastikowej skorupie może prowadzić do zapocenia. Tego problemu nasz koń nie doświadczy raczej podczas rekreacyjnej jazdy z ćwiczeniami skokowymi, ale dla pewności na intensywniejsze treningi warto wybierać modele, które posiadają dodatkowe rozwiązania wentylacyjne. Innym rodzajem często spotykanej wyściółki jest wełna – materiał rozgrzewający mięśnie i zapobiegający odparzeniom, idealny dla koni o wrażliwej skórze.