Zakładanie koniowi jasnej, lekkiej derki latem może być nie najlepszym pomysłem, jak wykazują najnowsze badania. Chociaż może się wydawać, że jasny kolor i lekki materiał pomogą zapewnić ochronę przed promieniami słonecznymi naukowcy postanowili się temu dokładniej przyjrzeć. Pilotażowy projekt miał na celu sprawdzenie, jak letnia derka wpłynie na temperaturę ciała konia, jego akcję serca, oddech i stres podczas wysokich temperatur.
Letnia derka dla konia – jaki może mieć wpływ na organizm konia?
Zakładanie jasnych lekkich derek w Australii, gdzie na wielu wiejskich pastwiskach ciężko o skrawek cienia podczas słonecznych dni, jest znaną metodą, która według właścicieli ma zastąpić koniom osłonę przed promieniami słonecznymi. Pilotażowe badania Uniwersytetu w Hongkongu obalają jednak ten pogląd.
Zespół badawczy pod kierunkiem Barbary Padalino opisał swoje doświadczenie w Journal of Veterinary Behavior. Naukowcy odradzają stosowanie jasnych lekkich derek latem, jako zamiennika źródła cienia. Według badań, kiedy temperatura dochodziła do 25°C konie były bardziej narażone na stres termiczny. Stres cieplny zazwyczaj wiąże się z długotrwałym wysiłkiem fizycznym, w skutek którego koń traci dużo płynów i elektrolitów i wzrasta częstotliwość akcji serca oraz oddechów.
Jak sami naukowcy podkreślają, na niektórych pastwiskach w Australii ciężko jest zapewnić dostateczną ilość cienia. Stąd właściciele sądząc, że jasny kolor odbija promienie słoneczne i chłodzi konie, zakładają derki, jako substytut np. wiaty.