Podczas wyboru ogiera rozpłodowego hodowcy koni mogą polegać na szerokim spektrum informacji, a nie tylko aspektach wizualnych. Naukowcy podjęli się jednak zbadania także tego, w jaki sposób klacze samodzielnie wybierają partnera. Otóż okazuje się, że klacze są zmienne!
Jak klacze wybierają ogiera?
Preferencje klaczy w stosunku do ogierów zmieniają się w zależności od tego, czy występuje u nich w danym momencie ruja, czy nie, oraz od tego do jakich informacji mają dostęp.
Claus Wedekind, Sabine Meinecke-Tillmann wraz z zespołem badawczym opisywali swoje badania w czasopiśmie Plos One. Z artykułu wynika, że stwierdził, że cykl rozrodczy u klaczy miał znaczący wpływ na preferencje dotyczące wizualnych i niewizualnych cech ogierów. Siedmioosobowy zespół stwierdził, że wybór klaczy jest napędzany przez różne siły selekcyjne.
Zwierzęta płci żeńskiej wybierają swoich partnerów w oparciu o pewne cechy, które sygnalizują męskość. Należą do nich m.in. zapach, sygnały dźwiękowe, behawioralne i wizualne “popisy”, budowa i rozmiar ciała.
Celem badań było również określenie, jak preferencje zmieniają się wraz z rozwojem cyklu rozrodczego. Ruja występuje u klaczy zazwyczaj w okresie wiosenno–letnim. Cykl rujowy trwa średnio około 22 dni i składa się z 5-7 dniowej rui oraz 15 dniowego okresu międzyrujowego. Jednak liczby te mogą się wahać w zależności od obecności lub braku ogiera. Podczas trwania rui klacze wykazują zainteresowanie ogierem, a podczas pozostałych faz cyklu mogą być one wobec nich agresywne lub po prostu mniej zainteresowane interakcją.