Sytuacja, w której koń musi na dłuższy czas zostać w boksie jest nie lada wyzwaniem nie tylko dla konia, ale przede wszystkim dla właściciela. Właściwa opieka nad czworonogiem w tym trudnym okresie powinna zapewnić mu podtrzymanie przynajmniej “namiastki” dobrostanu i ułatwić jak najszybszy powrót do zdrowia. Opieka nad koniem długo stojącym w boksie może różnić się od rodzaju schorzenia, o tym problemie pisze dziś dla Was nasz ekspert Paulina Szybieniecka-Szybińska.
Opieka nad koniem długo stojącym w boksie
Warunki jakie należy stworzyć koniowi, który zmuszony jest poddać się “boksowemu aresztowi” powinny uwzględniać zarówno jego potrzeby behawioralne (np. instynkt stadny i temperament) jak żywieniowe. Konie z natury potrzebują swobody poruszania się i pobierania pokarmu. Obraz pasących się koni jest najczęściej spotykanym w warunkach wolnego wybiegu czy chowu pastwiskowego. Konie na wolności spędzają nawet do 70% czasu na jedzeniu. Szczęśliwi posiadacze koni doskonale znają też nierzadkie odruchy swoich pupili. Jak podjadanie słomy ściółkowej, “węszenie” po kieszeniach czy manierę kopania w boks w porze karmienia. Wszystko to jest przejawem instynktu podążania za pokarmem a ograniczanie go może stać się dla konia nie mniejszą udręką jak brak możliwości “wybiegania się”.
„Areszt boksowy” jest nierzadko warunkiem koniecznym w leczeniu kontuzji i chorób, które dodatkowo sprawiają koniowi dotkliwy ból. Dolegliwości te mogą spowodować zanik apetytu u naszego podopiecznego. Taka sytuacja zmusza nas aby jakkolwiek dostarczyć koniowi niezbędne do życia składniki. Niechęć do jedzenia i sposoby na rozbudzenie apetytu są tematem do osobnej rozprawy pamiętajmy jednak, że jest to większy problem, niż w przypadku, gdy nasz chory pupil chętnie je.
Jeśli koń wykazuje normalne zainteresowanie paszą należy zapewnić mu żywienie, które bez niekorzystnego wpływu pozwoli mu na szybką regenerację.