Najstarsze dowody opieki stomatologicznej koni, sięgające ponad 3000 lat, zostały odkryte w Mongolii. Najnowsze badania pokazują, że stomatologia weterynaryjna rozwinęła się na otwartych stepach Mongolii i wschodniej Eurazji około 1150 r. p.n.e!
Stomatologia weterynaryjna ma ponad 3000 lat! – nowe badania
Badanie szczątków pochodzących z imponujących pochówków koni kultury bugan czuluu (kamieni jeleni) wykazało, że stomatologia weterynaryjna w tamtym czasie była bardzo zaawansowana. Zabiegi chirurgiczne były stosowane do usuwania zębów mlecznych, które spowodowałyby ból u młodych koni lub trudności z karmieniem.
Naukowcy pod kierunkiem Williama Taylora z Instytutu Nauki o Historii Ludzkiej im. Maxa Plancka w Niemczech twierdzą, że jest to najstarszy znany na świecie dowód na weterynaryjną opiekę stomatologiczną.
Wcześniejsze badania wykazały, że te wczesne kultury mongolskie były pierwszymi w Eurazji Wschodniej, które polegały głównie na koniach, jako żywym inwentarzu dla produktów żywnościowych. Ponadto mogły być jednymi z pierwszych, które używały koni do jazdy.
Opierając się na spostrzeżeniach swoich mongolskich kolegów, Jamsranjava Bayarsaikhana i Tumurbaatar Tuvshinjargal z Narodowego Muzeum Mongolii, Taylor twierdzi, że rozwój jazdy konnej i gospodarki pasterskiej opartej na koniach był kluczowym czynnikiem dla rozpoczęcia opieki weterynaryjnej koni.
“Możemy uważać opiekę weterynaryjną za rodzaj zachodniej nauki”- mówi Taylor- “ale pasterze w Mongolii stosują dziś bardzo wyrafinowane procedury przy użyciu bardzo prostego sprzętu. Wyniki naszych badań pokazują, że staranne zrozumienie anatomii konia i opieki, najpierw rozwinęło się nie w cywilizacjach Chin czy Morza Śródziemnego, a wśród koczowniczych ludów Mongolii, których utrzymanie zależało od dobrobytu tych zwierząt.”