Szwajcarscy badacze sugerują, że wielu właścicieli koni nie potrafi dobrze oszacować ich kondycji ciała i określić czy mają prawidłową wagę. Nadwaga u koni może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia, dlatego ważnym jest umiejętność jej rozpoznania.
Nadwaga u koni – czy właściciele są jej świadomi?
„Właściciele koni, którzy brali udział w naszych badaniach często nie dostrzegali otyłości u swoich podopiecznych, choć dla osób postronnych, obiektywnych specjalistów była ona oczywista.” – mówi Marie Pfammatter z Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Bernie, specjalizująca się w badaniach nad końmi.
Pfammatter i jej koledzy odwiedzili 51 koni rekreacyjnych i ich właścicieli w stajniach. Pytali o kondycję ich koni. Poprosili, aby ocenili swoje wierzchowce w skali od jednego do sześciu, przy czym sześć oznaczało zwierzę otyłe. Zdecydowali się nie używać ustalonych wskaźników punktowych kondycji ciała, aby nie wpływać na odpowiedzi właścicieli.
Tymczasem naukowcy i specjaliści ocenili te same konie, używając tej samej skali. Następnie Pfammatter porównała punktację pomiędzy właścicielami i badaczami. Wyniki omówiła podczas Swiss Equine Research Day w Avenches.
Przede wszystkim zauważalna była duża rozbieżność między ocenami właścicieli i naukowców. U 27,5% koni zaobserwowano znaczą nadwagę lub otyłość, czyli min. nr 5 w zastosowanej skali. Tymczasem żaden z właścicieli nie ocenił swojego podopiecznego na tyle punktów.
„Właściciele mieli tendencję do niedoceniania kondycji ciała swoich koni.” – mówiła Marie Pfammatter.
Co ciekawe, naukowcy nie stwierdzili korelacji między kondycją ciała właściciela, a kondycją swoich koni. Podobnie jak nie było żadnej korelacji między kondycją ciała właściciela a stopniem, w jakim właściciel nie docenił nadwagi swojego konia.
Na marginesie badaczka zauważyła jednak istotną różnicę w poziomie otyłości między Szwajcarskimi końmi sportowymi (Einsiedler) a Freibergerami . Prawie 50% koni pełnokrwistych miało nadwagę, w porównaniu do tylko 8% koni półkrwi.
“Freiberger jest rasą rustykalną, który jest genetycznie lepiej zdolny do przyjmowania odżywczych wartości z paszy niż rasy młodsze” – powiedziała – “Więc ta różnica nie była zaskakująca.”
„Walka z otyłością u koni jest coraz powszechniejszym problemem” – dodała Pfammatter – “Ważne jest, aby zrównoważyć racje konia do jego potrzeb i upewnić się, że ma poziom aktywności, który jest zarówno regularny, jak i dostosowany do jego indywidualnych możliwości i wymagań”
Badaczka podkreśla, że bardzo ważnym jest uświadomienie właścicieli koni, którzy nie dostrzegają problemu. Każdy myśli, że jego to nie dotyczy. Dlatego ważne są badania i edukacja, aby pomóc opiekunom nauczyć się rozpoznawać oznaki, według prostych metod.
“Właściciele potrzebują wskazówek i rozsądnych rad, aby zarządzać indywidualnymi potrzebami swoich koni.”