Zapytaj weta #2 – wrażliwy żołądek u konia – co może oznaczać? Odpowiada nasz ekspert Lek. wet. Patrycja Kaniewski
Mój koń od dawna ma bardzo wrażliwy żołądek, często występują u niego objawy podobne do kolek, odmawia rano jedzenia i jest osowiały. Ktoś zasugerował mi, że może mieć wrzody. Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat występowania tej choroby u koni. Jakie badania powinnam wykonać, żeby potwierdzić diagnozę? Czy choroba jest możliwa do wyleczenia, czy koń u kutego zdiagnozowano wrzody wymaga specjalnego traktowania?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Olga.
Wrażliwy żołądek u konia
Objawy, które opisujesz, rzeczywiście mogą świadczyć o wrzodach żołądka. Do głównych przyczyn choroby wrzodowej należy zaliczyć błędy żywieniowe, takie jak brak stałego dostępu do siana, skoncentrowana pasza, stres np. zawody, intensywne treningi, stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych.
U niektórych koni wrzody o lekkim nasileniu nie powodują żadnych objawów, u innych można zaobserwować brak apetytu, robienie przerw w jedzeniu, wychudzenie, łykanie. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby pojawiają się kolki o średnim nasileniu (grzebanie nogą, pokładanie się, oglądanie na boki), czasami może pojawić się biegunka.
U koni cierpiących na wrzody żołądka częściej niż u zdrowych koni dochodzi do przeładowania okrężnicy dużej. Kolka ta w przypadku nieodpowiedniego leczenia może doprowadzić do bardzo poważnych morzysk jak np. skręt jelit. Nieleczona choroba wrzodowa żołądka może mieć bardzo poważne konsekwencje, takie jak perforacja błony śluzowej żołądka i zapalenie otrzewnej, co prowadzi do śmierci. Blizny po wrzodach mogą doprowadzić do zwężenia odźwiernika i dwunastnicy, co z kolei może utrudniać odpływ żółci i powodować zapalenie wątroby.
Diagnoza
Do zdiagnozowania choroby niezbędne jest przeprowadzenie badania gastroskopowego. Zabieg ten zwykle jest wykonywany przy farmakologicznym uspokojeniu konia, można go wykonać na miejscu w stajni, jednak aby opróżnić żołądek koń musi być przed badaniem przegłodzony przez 24 godziny. W tym celu należy go przestawić na trociny. Jeśli koń próbuje jeść trociny, należy założyć mu kaganiec. Zabieg polega na wprowadzeniu przez nozdrze endoskopu do żołądka i dokładnym obejrzeniu błony śluzowej. Obraz zwykle jest przekazywany do komputera i widoczny na monitorze.