Cofanie jest ruchem, w którym przekątne pary kończyn w dwutaktowym rytmie są unoszone do tyłu, ale bez fazy zawieszenia. Każda para przekątnych jest unoszona i stawiana na przemian, a kończyny przednie powinny być stawiane na tej samej linii, co kończyny tylne.W całym ćwiczeniu koń powinien być postawiony na pomoce, wykazując stałą gotowość do ruchu naprzód – tak brzmi definicja zawarta w przepisach dyscypliny ujeżdżenia. Nasz ekspert Anna Deręgowska opisuje dokładnie jakie mogą być korzyści z cofania oraz pomaga Wam dobrze je wykonać.
Cofanie koniem – jakie niesie korzyści?
- poprawia reakcję na nasze pomoce
- sprawdza przepuszczalność
- pomaga podstawić i zaangażować zad
- jest podstawowym ćwiczeniem dla koni i jeźdźców bez względu na uprawianą dyscyplinę
Wykonanie:
Gdy już nasz wierzchowiec opanował trudna sztukę prawidłowego zatrzymania, właściwe cofanie nie powinno nam przysporzyć wielu kłopotów.
Zaczynamy od prostego zatrzymania z opuszczoną głową i koniem ustawionym na pomocach.
Cofanie najlepiej zacząć wykonywać wzdłuż ściany, która nam pomaga konia utrzymać prosto z jednej strony.
Nigdy nie próbujemy cofnięcia bezpośrednio po zatrzymaniu, ponieważ w większości przypadków koń nie jest jeszcze gotowy na nasz sygnał i próbuje potem zgadywać o co nam chodzi.
Po zatrzymaniu czekamy kilka sekund, aby koń stał spokojnie i pewnie, i dopiero dajemy pomoce do cofnięcia, łydka lekko przesunięta wzdłuż boku do tyłu, pulsująca delikatnie i zamknięta ręka.
Próbujemy cofnąć na początek 2- 3 kroki i stopniowo zwiększamy ilość kroków.