Zaopiekuj się mną #5 – Stało się – koń zakolkował tak poważnie, że konieczne było leczenie chirurgiczne. Jak dbać o konia po takim zabiegu? Większość kolek udaje się wyleczyć w stajni. Jednak poważne przypadki wymagają leczenia chirurgicznego. Co robić, jeśli nasz koń musiał zostać poddany operacji? Jak opiekować się rekonwalescentem?
Opieka nad koniem po kolce
Leczenie chirurgiczne kolki
Kolka to słowo opisujące wiele schorzeń związanych z układem pokarmowym konia. Jeśli konieczne okazuje się leczenie operacyjne, zazwyczaj dochodzi do skrętu jelit i ich martwicy, związanej z brakiem odpowiedniego przepływu krwi. Aby uratować życie konia, konieczna może okazać się operacja, polegająca przede wszystkim na korekcji ułożenia jelit, usunięcia treści zalegających w jelitach (i będących często pierwotną przyczyną kolki), czasami także wycięcie kawałku jelita dotkniętego martwicą. Oczywiście zakres i przebieg operacji zależy od konkretnego przypadku.
Po operacji koń powinien przebywać przez pewien czas w klinice, pod ciągłą kontrolą lekarzy weterynarii. Przez kilka pierwszych dni poddawany jest tak zwanej intensywnej terapii – podawane są mu leki przeciwbólowe, przeciwzakrzepowe, antybiotyki, płyny itp. Lekarze obserwują, czy nie następują powikłania, i w razie potrzeby reagują. Ten pierwszy okres trwa zwykle do 5 dni – potem możemy zabrać pacjenta do domu.