Naukowcy w Europie opracowali test wykorzystujący pojedynczą kroplę krwi, która może zdiagnozować możliwość łagodnego urazowego uszkodzenia mózgu. TBIcheck to niewielkie urządzenie, które będzie bardzo pomocne.
TBIcheck – nowy patent Uniwersytetu w Genewie
Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) we współpracy ze szpitalami w Barcelonie, Madrycie i Sewilli opracowali małe urządzenie – test punktowy – który analizuje poziom białek we krwi.
Odkrycie, opisane w PLOS One, nie tylko ułatwia pracę oddziałom ratunkowym, zwalnia pacjentów od długiego oczekiwania, ale także oszczędza na kosztownych badaniach lekarskich.
Każdego roku w Europie trzy miliony osób trafia do szpitala z powodu wstrząsu mózgu lub podejrzeń o łagodne, pourazowe uszkodzenie mózgu (mTBI). Dziś jedyną wiarygodną diagnozą jest tomografia komputerowa, która jest dostępna tylko w niektórych szpitalach i, oprócz tego, że jest kosztowna, naraża pacjentów na promieniowanie.
Upadki, zderzenia podczas uprawiania sportu, uderzenie w głowę mogą powodować takie objawy, jak niewyraźne widzenie, wymioty, utrata przytomności lub pamięci przez około 30 minut. Istnieje wówczas ryzyko niewielkiego urazu mózgu, który stanowi ponad 90% obrażeń mózgu przyjmowanych do szpitali. Jednak czy faktycznie te objawy są efektem wstrząśnienia?
Nowa szybsza metoda diagnozy
Profesor Jean-Charles Sanchez powiedział, że chodzi o to, aby znaleźć sposób na szybkie sprawdzenie, czy zawodnik może wrócić do gry, czy też stan wymaga dalszego leczenia. Opisał to jako “przeciwieństwo tomografii, badania, które trwa długo i nigdzie nie można go wykonać”.
Podczas uderzenia w głowę komórki mózgu ulegają uszkodzeniu i uwalniają zawarte w nich białka, zwiększając ich poziom we krwi. Naukowcy porównali krew pacjentów przyjętych do łagodnego, pourazowego uszkodzenia mózgu do pacjentów rzeczywiście dotkniętych zmianami w mózgu. Wykorzystując analizy proteomiczne, które mogą ilościowo mierzyć tysiące białek jednocześnie i obserwować zmiany ich poziomów we krwi, stopniowo izolowali cztery cząsteczki wskazujące na obecność uszkodzenia mózgu: H-FABP, Interleukina-10, S100B i GFAP.
“Zauważyliśmy, że sam poziom H-FABP pozwala potwierdzić, że nie ma ryzyka urazu u jednej trzeciej pacjentów przyjmowanych po uderzeniu w głowę” – powiedział Sanchez. Reszta pacjentów będzie musiała przejść badanie tomograficzne w celu potwierdzenia diagnozy.
TBIcheck
Zespół opracował szybki test diagnostyczny o nazwie TBIcheck. Zainspirowany zasadą testowania ciążowego: umieszczając pojedynczą kroplę krwi na dnie małego plastikowego pudełka o średnicy 5 cm. Pacjent wie w ciągu 10 minut, czy istnieje ryzyko wystąpienia lekkiego urazu. Mianowicie, czy jego poziom H-FABP jest wyższy niż 2,5 nanograma na mililitr krwi.
“Jeśli pojawi się linia, osoba poszkodowana musi udać się do szpitala na badanie CT, jeśli nic nie ma, może bezpiecznie wrócić do domu” – mówi Sanchez. W przypadku wątpliwości przy czytaniu wyniku, na TBIcheck można zainstalować mały czytnik Cube Reader. Wyświetli słowo “pozytywny” lub “negatywny” i wyśle wynik do smartfona pacjenta lub opiekuna przez Bluetooth.
Test, który będzie sprzedawany od 2019 roku przez ABCDx. Został opatentowany przez UNIGE i otrzymał nagrodę Prix de l’Innovation Academy w grudniu 2017 r.
“Obecnie przygotowujemy jeszcze skuteczniejszy TBIcheck, który pozwoli na wysłanie 50% pacjentów do domu, ale który wymaga zwiększenia czułości testu”
Ostatecznym celem ABCDx jest wprowadzenie na rynek biomarkerów zdolnych do diagnozowania urazów mózgu, udaru i tętniaków.
“Biomarkery to kopalnia informacji o stanie zdrowia pacjentów, to od nas zależy, jak je rozszyfrowujemy” – powiedział Sanchez.
Źródło: https://www.unige.ch/communication/communiques/en/2018/cdp180730/