Nowy sposób na pomoc koniom z ochwatem opracowali naukowcy w Holandii. Termoplastyczne podkowy okazały się skutecznie poprawiać chód i ogólnie postrzeganą wygodę u otyłych kuców podczas najnowszych badań przeprowadzonych przez Department of Equine Sciences na Uniwersytecie w Utrechcie.
Termoplastyczne podkowy – czy pomogą koniom z ochwatem?
Badania, przeprowadzone przez zespół kierowany przez Janneke Sleutjens zbadały kinetykę kopyt w grupie 10 kucyków szetlandzkich ze stada badawczego uniwersytetu zarówno przed, jak i po zastosowaniu „Imprint First shoe”. Jest to termoplastyczna „podkowa”w swoim składzie zawiera żabi klej.
Testowane podkowy/buty zostały opracowane, aby wspierać kopyta u koni z ostrym ochwatem. Zaprojektowane zostały tak, aby wspierać najbardziej obciążoną część kopyta i zapobiegać przed jego dalszym niszczeniem.
Dziesięć klaczy podzielono po pięć na dwie grupy, tj. te z prawidłową wagą i otyłe. Wszystkim kucom zostały przycięte kopyta przed badaniami przez uniwersyteckiego kowala Jana de Zwaana.
Kuce prowadzono w stępie i kłusie przez specjalną płytę siłową i dynamicznie skalibrowaną płytkę dociskową bezpośrednio po ingerencji kowala i 72 godziny po nałożeniu plastikowych podków.

Schematyczna ilustracja, która podsumowuje proces aplikacji butów: a) Sześć powierzchniowych wgłębień jest wierconych w grzbietowej ścianie kopyta w celu zwiększenia powierzchni kontaktu między ścianą kopyta a plastycznym tworzywem sztucznym. Następnie nakłada się klej na ścianę kopyta. b) Górny brzeg buta staje się możliwy do formowania po wylaniu go we wrzącej wodzie. c) Odpowiedni rozmiar buta jest zamocowany nakopycie d) Formowalny termoplastik utwardza się w ciągu kilku minut za pomocą sprayu mrożącego / fot. onlinelibrary.wiley
Jak podkowy wpłynęły na ruch kucyków?
Podczas gdy kuce o normalnej wadze poruszały się bardziej równomiernie i gładko, zauważono, że otyłe kuce ze zdiagnozowanym ochwatem poruszają się bardziej “ostrożnie”. Wykazując krótszą fazę kroku i postawienia kopyta na podłożu oraz zwiększone obciążenie okolicy piętki, wskazujący na dyskomfort zwykle związany z ochwatem.
Normalne kucyki nie wykazały istotnej zmiany chodu w odpowiedzi na buty Imprint First. Jednak zastosowanie obuwia miało natychmiastowy wpływ na otyłe kucyki. Ich chód poprawił się, zmniejszyły obciążenie piętki podczas stawianego kroku, wydłużyły krok i dłuższa była faza, w której kuc stawiał kopyto na podłożu. Kolejne 72 godziny w termoplastycznych podkowach przyniosły kolejne widoczne rezultaty poprawy chodu i komfortu poruszania się zwierząt.
Zespół badawczy zatem wnioskuje, że buty te mogą być znaczą pomocą dla koni z ochwatem, otyłych.
Andrew Poynton FWCF, dyrektor zarządzający firmy Imprint Equine Foot Care, powiedział, że but zapewnia maksymalne wsparcie dzięki swojej konstrukcji, jednocześnie umożliwiając naturalny ruch konia. Powiedział, że to jedyny możliwy do formowania but zaprojektowany specjalnie do wczesnego leczenia ochwatu.
Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/evj.12814