Siedź prosto, nie garb się, łydka do tyły/przodu i inne komendy mają poprawić naszą posturę podczas jazdy, a co z koniem? Jak wpłynąć na to jak wygląda wierzchowiec? Jak poprawić sylwetkę konia? Oto 6 sposobów, które Wam w tym pomogą.
Jak poprawić sylwetkę konia?
Fizjoterapia
Fizjoterapeuta ma nie tylko pomagać po tym jak pojawi się uraz, jak zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto umówić od czasu do czasu jego wizytę w stajni. Nie tylko będzie on w stanie wykryć problemy mięśniowe, ale także będzie w stanie złagodzić dyskomfort związany z tkankami miękkimi i związane z tym kompensacje, pomagając poprawić postawę konia.
Daj mi marchewkę!
Wyciąganie szyi w różne strony po marchewkę – (może i konie wykonują na co dzień ;)) jednak pamiętaj najpierw skonsultować sprawę ze specjalistą, który wykluczy urazy szyi.
Ważne! Żeby wykonywać takie ćwiczenie koń musi być rozgrzany.
Jak to robić? Spróbuj nakłonić konia, aby sięgnął po marchew, która znajduje się po zewnętrznej stronie pęciny. Pozwól poskubać marchew, aby utrzymał pozycję i powtórz na drugą stronę.
Serpentyny
Pracując w stępie i kłusie włącz kilka serpentyn o 3/4 łukach do waszego treningu. Praca w tym ćwiczeniu ma wiele zalet, poprawi ruch, wycięcie, rozciągnięcie twojego wierzchowca. Proste i skuteczne 😉
Końskie pompki
Nie bez powodu praca na drągach nazywana jest końskimi pompkami, pomaga ona rozwijać mięśnie grzbietu, zwiększa zakres ruchu w stawach. Poprawi równowagę konia, ale także jeźdźca, drążki nie są wcale tylko dla poczatkujących skoczków J
Zmień nawierzchnię
Różne powierzchnie mogą wpływać na ruch konia i jego postawę. Przy poruszaniu po głębokiej koń musi skoncentrować się na swojej równowadze, jak również będzie ona mocniej generowała ruch do przodu. Podczas spaceru po asfalcie wstrząsy nie są pochłaniane przez podłoże. Poruszanie po zróżnicowanym terenie o różnej powierzchni może być korzystne właśnie poprzez potrzebę dostosowania się do różnych warunków.
Sprawdzaj dopasowanie sprzętu
Nie tylko siodła, szczęśliwie o tym w środowisku mówi się coraz częściej i dostrzega się potrzebę odpowiedniego jego dobrania. Doskonale wiecie, że źle dopasowane siodło może być przyczyną licznych problemów i dyskomfortu konia. Nowe badania naukowe mówią o tym, jak bardzo ważne dla lokomocji konia jest dopasowanie ogłowia. Po zmniejszeniu nacisku na kość nosową u badanych zwierząt uległa ona poprawie.
Pamiętajcie, że zawsze warto konsultować pomysły na ćwiczenia ze swoim koniem z odpowiednim specjalistą.