W najbliższą niedzielę rozegrana zostanie 105. w historii i 73. na Torze Służewiec Wielka Warszawska 2018. Przed nami święto Warszawy i wyścigów konnych. Są ludzie, którzy na tor chodzą bardzo rzadko. To właśnie ta gonitwa przyciąga ich każdego roku na Służewiec jak najsilniejszy magnes.
Wielka Warszawska 2018
W tym roku zgłoszono do Wielkiej Warszawskiej 9 koni (5 ogierów i 4 klacze). Czy lepszy na dystansie 2600 metrów okaże się tegoroczny trójkoronowany derbista Fabulous Las Vegas, czy czteroletni Magnetic? Magnetic jako pierwszy mijał celownik w ośmiu spośród ostatnich dziewięciu startów? Czy to oznacza, że inne konie mogą powalczyć tylko o miejsca od trzeciego do piątego? Choć wiele na to wskazuje, absolutnie nie można wykluczyć niespodzianki. Pikanterii tegorocznej Wielkiej Warszawskiej może dodać występ ośmioletniego trenowanego w Czechach Autora.
Podczas niedzielnej Jesiennej Gali, która rozpocznie się o godz. 12.30, rozegranych zostanie w sumie 9 gonitw. Oprócz Wielkiej Warszawskiej (godz. 16:30) warto zwrócić uwagę na gonitwę o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla dwuletnich ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej (godz. 15.00), a także wyścig o Nagrodę Mosznej (godz. 14:15).
Wielka Warszawska
Wielka Warszawska ustanowiona została w 1895 roku przez ówczesnego prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – hrabiego Augusta Potockiego. Jej pierwszym zwycięzcą został Aschabad, syn legendarnego Rulera, który jako pierwszy z polskich koni wygrał w 1887 roku Wszechrosyjskie Derby w Moskwie. Na Służewcu rozegrano ją po raz pierwszy w 1946 roku. Wygrał ją wtedy Izan.
Ostatnia niedziela września to wyjątkowe święto dla każdego mieszkańca stolicy – na warszawskim Torze Służewiec rozegrana zostanie gonitwa Wielka Warszawska. Jedną z głównych atrakcji tego dnia, oprócz 9 gonitw, będzie konkurs dla publiczności na najpiękniejszą stylizację z lat dwudziestych. Przewodniczącym jury jest Maciej Zień, znany młody projektant mody.
Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski
Duże emocje towarzyszyć będą również finałowi Kawaleryjskich Mistrzostw Polski, który odbędzie się pomiędzy gonitwami. O stworzenie przedwojennego klimatu zadba uliczny bard warszawski Heniek Małolepszy, który na swojej bandżoli będzie grał znane warszawskie melodie. LudzieTegoMiasta oraz Stowarzyszenie Gwara Warszawska – na swoim stoisku organizować będą testy i konkursy z wiedzy o gwarze, sprzedawać będą odzież z warszawskimi motywami, jak również dla wszystkich chętnych do kupienia będą wszystkie wznowienia książek Grzesiuka.
Oprócz tego na odwiedzających Tor Służewiec w tym dniu czekać będą również inne stoiska m.in. z nakryciami głowy, biżuterią, odzieżą, grami planszowymi z wydawnictwa Rebel. Będzie to również okazja, aby poznać ofertę samochodów marek: Mercedes i Volkswagen. Z myślą o najmłodszych tradycyjnie przygotowano duży plac zabaw. Na nim dzieci będą miały możliwość skorzystania m.in. z przejażdżki kolejką elektryczną, mobilnego parku linowego. Będą także mogły spróbować swoich sił na dmuchańcu typu góra wspinaczkowa i poskakać na mini-bungee. Dodatkową atrakcją będzie stoisko wybijania okolicznościowych monet i fotobudka.
Bilet do strefy B kosztuje 12 zł. Dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz osoby powyżej 60 roku życia wchodzą do strefy B bezpłatnie.
Na Tor Służewiec można dojechać komunikacją miejską, m.in. jeżdżącym co piętnaście minut z pętli przy stacji Metro Wilanowska bezpośrednio na tor “wyścigowym” autobusem linii 300 lub jadącymi w kierunku Piaseczna autobusami linii 709, 715, 727, 739 (przystanek na żądanie „Wyścigi”), linie 148 i 331 (przystanek „Poloneza”) oraz tramwajami: 4, 10 i 35 na pętlę Wyścigi, skąd trzeba przejść piechotą do Alei Wyścigowej. Na Służewiec można również dojechać samochodem – wjazd od ulicy Puławskiej 266.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
Informacja prasowa